Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Film "Nasze matki, nasi ojcowie" w TVP 1. Kombatanci piszą do Andrzeja Seremeta

Marek Adamkowicz
materiały prasowe ZDF
Zapowiedź wyemitowania przez Telewizję Polską niemieckiego filmu "Nasze matki, nasi ojcowie" spotkała się z dezaprobatą środowisk kombatanckich. Zarzucają one fałszowanie prawdy o żołnierzach polskiego podziemia.

"Nasze matki nasi ojcowie" - film niemieckiej ZDF nadal budzi kontrowersje. Jerzy Grzywacz, prezes Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, oraz Anna Kołakowska prezes Okręgu Pomorskiego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, przygotowali zawiadomienie do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta o możliwości pomocnictwa w popełnieniu przestępstwa przez Telewizję Polską. Kombatantów wsparł poseł Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Jaworski.

Przeczytaj komentarz Mariusza Leśniewskiego:

Autorzy pisma informują, że w dniach 17, 18 i 19 czerwca zostanie wyemitowany niemiecki film "Nasze matki, nasi ojcowie" w reż. Philippa Kadelbacha. Przedstawiono w nim m.in. losy Viktora, który ucieka z transportu do Auschwitz i przyłącza się do oddziału AK. Bohater, pomimo wykazanej wielokrotnie odwagi w walce z Niemcami, zostaje usunięty z oddziału, gdy wychodzi na jaw, że jest Żydem. Wcześniej partyzanci z AK zatrzymują po walce niemiecki pociąg, lecz gdy okazuje się, że przewożeni są nim Żydzi z obozu koncentracyjnego, zostawiają wagony zamknięte, wydając więźniów na pastwę Niemców.

- W filmie "Nasze matki nasi ojcowie" posłużono się krzywdzącymi i kłamliwymi opisami w obrazie historycznym Polski i żołnierzy Armii Krajowej, treść i forma przedstawionych w nim wątków polskich nie ma nic wspólnego z prawdą historyczną - twierdzą autorzy pisma. - W związku z powyższym zawiadamiamy o możliwości popełnienia przestępstwa przez władze Telewizji Polskiej. Jako zasadne uważamy podejrzenie pomocnictwa w popełnieniu przestępstwa polegającego na publicznym pomówieniu / zniesławieniu / oskarżeniu setek tysięcy zmarłych i żyjących członków AK oraz w konsekwencji milionów Polaków. Prawo do dobrego imienia i do godności zapisane jest w Konstytucji i w Kodeksie Karnym.

To nie pierwsza tak ostra reakcja na zapowiedź emisji serialu "Nasze matki nasi ojcowie". Wcześniej berlińska kancelaria prawna zwróciła się do niemieckiej prokuratury z wnioskiem o wszczęcie postępowania w związku z prezentacją rzekomego antysemityzmu AK.
Emocje związane filmem "Nasze matki nasi ojcowie" widać również za oceanem. Głos w sprawie obrazu Kadelbacha zabrał Ryszard Schnepf, ambasador RP w Stanach Zjednoczonych, który zaapelował do firmy planującej dystrybucję serialu "Nasze matki, nasi ojcowie" o rezygnację z jego emisji.

- Film "Nasze matki nasi ojcowie" pokazuje wybiórczy, oparty na stereotypach, a ponad wszystko boleśnie krzywdzący wizerunek żołnierzy Armii Krajowej, którzy walczyli z niemieckim okupantem - uważa ambasador Schnepf.

Dyplomata przypomina, że AK walczyła o przywrócenie wolności wszystkim Polakom, niezależnie od ich przynależności etnicznej i wyznania, a w jej szeregach byli m.in. odznaczony Prezydenckim Medalem Wolności kurier polskiego podziemia Jan Karski czy rotmistrz Witold Pilecki.

- Przedstawiona w filmie "Nasze matki, nasi ojcowie" wizja polskiego ruchu oporu z pewnością nie służy prawdzie - podkreśla Ryszard Schnepf. - Wyeksponowanie antysemityzmu, a pominięcie innych informacji może prowadzić do negacji wkładu polskiego ruchu oporu w zwycięstwo aliantów nad Niemcami, a w świadomości niezorientowanych widzów może prowadzić nawet do rozmycia odpowiedzialności za Holokaust. Jako ambasador Polski, jako historyk, ale także jako syn osób, które ratowały Żydów z warszawskiego getta, stanowczo protestuję przeciwko takiej wizji historii.

Telewizja Polska przewiduję po emisji ostatniego odcinka serialu "Nasze matki nasi ojcowie" dyskusję o filmie. Zdaniem posłanki Doroty Arciszewskiej-Mielewczyk, takie rozwiązanie jest niesatysfakcjonujące. Rozmowa studyjne nie zniweluje szkód poczynionych przez serial.

Chcesz obejrzeć serial, ale nie wiesz, kiedy jest emitowany? Sprawdź aktualny program tv!

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki