Postać patrona rabina podzieliła radnych

  Postać patrona rabina podzieliła radnych

  Marcin Kamiński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Po wielu perturbacjach i przepychankach w Radzie Miejskiej w Słupsku nadano ulicy przy starym cmentarzu imię rabina doktora Maxa Josepha. Był to ostatni rabin miasta przed drugą wojną światową.
  Ulica Maxa Josepha jest pierwszą od ponad 70 lat w Słupsku, która ma żydowskiego patrona. Na uroczystości był między innymi wnuk rabina Josepha - Amos Cohen, który razem z wiceprezydentem Ryszardem Kwiatkowskim odsłonił pamiątkową tablicę poświęconą patronowi ulicy.

  - Jestem dumny i zaszczycony, bo nigdy nie spodziewałem się, że mój dziadek będzie tak uhonorowany w Słupsku - mówił ze wzruszeniem. Podczas uroczystości był także obecny Michał Samet z gdańskiej gminy żydowskiej, do której należy również Słupsk, oraz attache kulturalny Ambasady Izraela w Warszawie Alon Simhayoff.


  - Nadanie ulicy imienia ostatniego przedwojennego rabina ma charakter symboliczny - stwierdził Samet.
  Ulica Rabina dr. Maxa Josepha to uliczka biegnąca wzdłuż cmentarza. Znajduje się przy niej dawny żydowski dom przedpogrzebowy. Niestety, nadanie nazwy żydowskiego działacza podzieliło słupską radę. Przeciwko nadaniu imienia rabina ulicy przy cmentarzu komunalnym głosowali radni PiS. Dyskusjom nie było końca. Podczas rozmów padały argumenty, że rabin nie może być patronem chrześcijańskiego cmentarza, a ponadto zdaniem części rajców rabin Max Joseph nie jest znany w Polsce ani na świecie.

  - Nie warto nazywać ulicy imieniem osoby, która niczego dla Słupska ani dla Polski nie zrobiła - tłumaczy Tomasz Rosiński, radny PiS. - Przecież na tym cmentarzu 99 procent pochowanych osób to chrześcijanie, więc nadanie imienia rabina byłoby nietaktem, nietaktem tego, kto to zaproponował oraz nietaktem wobec tych osób i rodzin pochowanych tutaj. Nie jestem antysemitą, ale w takim miejscu ulica mogłaby się nazywać np. Jesienna. Max Joseph był tylko rabinem, a ilu księży ze Słupska można byłoby upamiętnić w ten sposób - wyjaśnia.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo