Jeśli ktoś ma być patronem szkoły, cały musi być wzorem

  Jeśli ktoś ma być patronem szkoły, cały musi być wzorem

  Zdzisław Kościelak

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  W końcu lutego Rada Miasta Gdańska odrzuciła projekt uchwały ws. nadania Szkole Podstawowej nr 84 w Gdańsku Kiełpinie Górnym imienia Jana Brzechwy. W związku z tym że decyzja ta wywołała wiele nieprzychylnych komentarzy, czas przedstawić racje, które przemówiły za jej podjęciem.
  Wbrew temu co można by wywnioskować z wielu komentarzy, rada nie dyskutowała bynajmniej nad listą szkolnych lektur i nie kwestionowała miejsca poety w kanonie polskiej literatury, chociaż - przypominam - niedawno nie zmieściły się na niej "Listy do Nikodema" Jana Dobraczyńskiego, tylko dlatego że w stanie wojennym autor ten stanął na czele tzw. Patriotycznego Ruchu Ocalenia Narodowego. Warto też podkreślić, iż nie chodziło o nazwę ulicy, skweru itp. obiektu topograficznego - lecz o szkołę, ani o zmianę nazwy już istniejącej - lecz o nadanie zupełnie nowej.

  Można oczywiście - jak czyni to np. red. Barbara Szczepuła - trywializować, pisząc, że komuś widocznie kaczka dziwaczka źle się kojarzy.
  Sprawa jest jednak znacznie poważniejsza. Chodzi bowiem o ocenę dziedzictwa PRL, a zwłaszcza jej początkowego, stalinowskiego okresu. Pytanie brzmi - w jakim stopniu zaangażowanie luminarzy polskiej kultury tamtego czasu w popieranie zbrodniczego reżimu, narzuconego Polsce siłą i znienawidzonego przez ogół społeczeństwa, winno rzutować na ich dzisiejszą pozycję w historii tak literatury, jak i życia publicznego - i jest to zupełnie co innego niż ocena dzieł tychże twórców.

  Mówiąc obrazowo - kiedy jemy bułkę, nie zastanawiamy się, czy piekarz, który ją upiekł, był chrześcijaninem, buddystą, czy komunistą: ważne jest to, czy bułka nam smakuje. Kiedy jednak piekarza tego chcemy postawić za wzór do naśladowania, wynieść na piedestał - sam fakt, że robił pyszne bułki, nie wystarczy; pytamy, jak się zachowywał, zwłaszcza w czasach trudnych, w godzinie próby.

  Koronnym argumentem w sprawie jest to, że wyboru patrona szkoły dokonały dzieci, trzeba więc go uszanować. Mógłbym oczywiście rzecz całą zbanalizować i stwierdzić, iż całkiem niedawno uczniowie szkoły w Przasnyszu zapragnęli, aby patronowała jej piosenkarka Doda, a nieco wcześniej młodzież jednego z liceów wybrała Johna Lennona - i chociaż wychowałem się również na piosenkach Beatlesów i do dziś bardzo je lubię, a Dorota Rabczewska jest, przynajmniej na oko, niczego sobie, z pewnością za takimi patronami nie zagłosowałbym.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  żałosne

  LOS (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Ciekawe, jakie mają być kryteria oceny ,kto jest zasłużony i o nie skazitalnej przeszłości.
  Ja uważam ,że takich ludzi nie ma . Nawet największe aktualne autortety, miały swoie chwile "słabości"....rozwiń całość

  Ciekawe, jakie mają być kryteria oceny ,kto jest zasłużony i o nie skazitalnej przeszłości.
  Ja uważam ,że takich ludzi nie ma . Nawet największe aktualne autortety, miały swoie chwile "słabości".
  Zresztą ocena zależy od aktualnego trendu , zwyklej zawiści i małostkowości .Z całą pewnością ,za kilka lat będą inne kryteria.
  Brzechwa ,napisał mnóstwo pięknych bajek dla dzieci. Dzieci go uwielbiają.
  Dlatego winnien być patronem szkół , "być" bliżej dzieci .
  Dzieci nie obchodzą sympatie politykierów , którzy nic nie zrobili , a chcą zabłysnąć ogłupianiem innych .

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No właśnie czy brakuje ,,,,

  Anilah (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  No właśnie czy brakuje nam ludzi zasłużonych i o nieskażitelnej
  przeszłości? Ludzi z charakterem i zasłużonych a nie uzdolnionych koniunkturalistów łasych na profity!
  Warto by o tym podyskutować...rozwiń całość

  No właśnie czy brakuje nam ludzi zasłużonych i o nieskażitelnej
  przeszłości? Ludzi z charakterem i zasłużonych a nie uzdolnionych koniunkturalistów łasych na profity!
  Warto by o tym podyskutować w szkołach i nie tylko w szkołach.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo