Sobota
  22.10.2016

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Marynarka Wojenna świętuje 10 lat w NATO

  Marynarka Wojenna świętuje 10 lat w NATO

  Beata Jajkowska

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Aleksander Kwaśniewski, były prezydent RP, za kadencji którego Polska weszła do paktu NATO, opowie, jak to dziesięć lat temu było. Wicemarszałek Sejmu Jerzy Szmajdziński zagości z referatem, a prof. Longin Pastusiak zrelacjonuje, jak wyglądała droga Polski do Paktu Północnoatlantyckiego.
  W poniedziałek w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni Oksywiu przy ul. Śmidowicza odbędzie się konferencja "10 lat Polski w NATO". Wstęp tylko dla zaproszonych osób.

  - Wszyscy goście potwierdzili swój udział - mówi Jerzy Chłopecki, dyrektor biura rektora AMW. - Oprócz polityków, referaty wygłoszą również wykładowcy Akademii Marynarki Wojennej.

  Z okazji 10. rocznicy wejścia Polski do NATO Marynarka Wojenna uruchomiła specjalną stronę internetową, przedstawiającą najważniejsze fakty, ćwiczenia i operacje polskich sił morskich, prowadzone pod auspicjami NATO, Partnerstwa dla Pokoju oraz w ramach współpracy międzynarodowej.


  - Na www.nato.mw.mil.pl opublikowano materiały opisujące okres przygotowań oraz czas ostatnich 10 lat polskiej obecności w sojuszu w zakresie działań Marynarki Wojennej - informuje kmdr Bartosz Zajda, rzecznik dowódcy MW w Gdyni. - Strona zawiera siedem rozdziałów. Można tam znaleźć opisy ćwiczeń i operacji międzynarodowych, w których uczestniczyły polskie okręty i lotnictwo morskie. Ponadto fotografie przedstawiające współpracę międzynarodową, dane statystyczne oraz cytaty dowódców. Nowością są filmowe nagrania wspomnień oficerów Marynarki Wojennej, opowiadających o najciekawszych wydarzeniach ostatnich 10 lat, które szczególnie zapadły im w pamięć. Na stronie znajdują się także namiary na dowództwa NATO-wskie.

  Polska przystąpiła do NATO 12 marca 1999 roku wraz z Czechami i Węgrami. Jako pierwsza we wspólnych ćwiczeniach uczestniczyła Marynarka Wojenna.

  - MW zainicjowała udział w ćwiczeniach i operacjach państw NATO. Jako pierwsza uczestniczyła także w manewrach NATO już trzy dni po wstąpieniu naszego kraju do Sojuszu - pisze na stronie poświęconej NATO wiceadmirał Andrzej Karweta, dowódca MW. - W tym samym roku była gospodarzem, a następnie organizatorem ćwiczeń okrętów podwodnych NATO, czyli w dziedzinie, która wymaga największego doświadczenia i perfekcyjnego wyszkolenia.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo