Rondo za 4 miliony zbudowane w gminie Choczewo

  Rondo za 4 miliony zbudowane w gminie Choczewo

  (JK)

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Zakończyła się jedna z największych inwestycji drogowych w gminie Choczewo ostatnich lat - budowa ronda w Żelaznej. Połączyło ono dwie drogi: powiatową z Wejherowa do Żelaznej oraz wojewódzką ze Słupska przez Choczewo do Pucka.
  Ta wielka inwestycja była realizowana przez ostatni rok i kosztowała 4 miliony złotych. Finansowała ją gmina Choczewo, powiat wejherowski, ale głównie samorząd województwa pomorskiego, w ramach projektów poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

  Dawniej w tym miejscu istniało skrzyżowanie, które było uznawane za bardzo niebezpieczne. Kierowcy wyjeżdżający z drogi powiatowej na wojewódzką często nie ustępowali pierwszeństwa przejazdu autom jadącym wojewódzką.
  A natężenie ruchu jest duże szczególnie latem, kiedy tą trasą z Lęborka czy Słupska kierowcy podążają nad morze. Ponadto na dawnym skrzyżowaniu trudno było zakręcić większym pojazdom, np. autobusom PKS jadącym z Wejherowa do Choczewa.

  - Inwestycja obejmowała nie tylko prace drogowe związane z powstaniem ronda, ale też wiele innych robót w samej miejscowości: zbudowano zatoki autobusowe i wysepki spowalniające ruch, chodniki przez całą wieś, powstało też odwodnienie, dzięki czemu okoliczne domy nie są zalewane przez wody spływające z pól - mówi Jacek Michałowski, wójt Choczewa. - Przy usuwaniu skutków roztopów do tej pory kilkakrotnie w ciągu każdego roku interweniowały nasze jednostki OSP, wypompowując wodę z piwnic zalanych budynków czy też zabezpieczając budynki poprzez ułożenie worków z piskiem. Żelazna stała się dzięki tej inwestycji wzorcową miejscowością w naszej gminie.

  Przygotowania do tej inwestycji trwały od kilku lat. Najpierw powstała dokumentacja, w końcu udało się zebrać potrzebne fundusze.

  Dodajmy, że w tym roku planowane są kolejne inwestycje drogowe w gminie Choczewo. Gmina wspólnie z powiatem wystarała się ostatnio o dofinansowanie ze środków unijnych remontu drogi z Sasina do granicy z powiatem lęborskim. Samorządy uzyskały konkretnie kwotę 2,5 mln zł dofinansowania. To ważna trasa, która stanowi świetny skrót dla osób jadących z naszego powiatu do

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo