Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kryminologia na UG: Wyuczą speców od kryminologii [ROZMOWA z prof. dr. hab. Wojciechem Zalewskim]

Dorota Abramowicz
mat.prasowe Uniwersytetu Gdańskiego
Z prof. dr. hab. Wojciechem Zalewskim, prodziekanem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, kierownikiem zespołu do spraw powołania prekursorskiego w Polsce kierunku studiów - kryminologii.

Niektórym kryminologia myli się z kryminalistyką...

Kryminologia jest nauką szerszą od kryminalistyki. Jej ojciec, Hans Gross, autor wydanego w 1904 r. "Podręcznika dla sędziego śledczego", stwierdził, że przy badaniu przyczyn przestępstw należy korzystać z różnych dziedzin - od kryminalistyki, przez między innymi socjologię i psychologię, po prawo karne. Kryminologia zajmuje się całościowym badaniem przestępczości.

Przestępczość najwyraźniej pociąga młodych ludzi. Słyszałam, że może zostać pobity rekord zainteresowania nowym kierunkiem studiów na Uniwersytecie Gdańskim. I to w czasach, gdy uczelnie biją się o studentów z niżu demograficznego.

Nie wykluczam, że tak się stanie. Jeszcze nie ma wyników tegorocznych matur, więc nie rozpoczęła się rekrutacja osób, które w tym roku zdawały egzamin dojrzałości, a już na 50 miejsc na studiach dziennych zgłosiło się 150 kandydatów. To osoby, które w minionych latach zdawały maturę. Z chętnych na studia zaoczne można już też powoli składać komplet.

Nie dziwi Pana tak wielkie zainteresowanie nowym kierunkiem studiów?

Mogę tylko mieć nadzieję, że przyszłych studentów przyciąga ciekawy, nowoczesny i prekursorski kierunek studiów. Jest to kierunek interdyscyplinarny, bo stworzony wysiłkiem wydziałów Nauk Społecznych oraz Prawa i Administracji UG, we współpracy z Polską Akademią Nauk.

Czy to prawda, że kryminologia to Pana pomysł?

Pomysł na program studiów wyrósł z moich zainteresowań kryminologicznych, w tym zwłaszcza sprawiedliwością naprawczą, sposobami wyjścia z konfliktu ofiara - sprawca.

Skąd czerpaliście wzorce przy tworzeniu programu studiów?

Nie za bardzo było od kogo czerpać - to nasz autorski program. Uniwersytet Warszawski proponuje jedynie kryminologię na dwuletnich, uniwersyteckich studiach magisterskich. Podobnie jest w innych krajach europejskich. Już teraz - w ramach współpracy regionalnej między Pomorzem a landem Meklemburgia-Pomorze Przednie - chęć współpracy naukowej wymiany studentów z Uniwersytetem Gdańskim wyraził Uniwersytet im. Ernsta Moritza Arndta w niemieckim Greifswaldzie. Uniwersytet Gdański podpisał też umowę z College of Criminal Justice Sam Houston State University Texas.

Kto będzie uczył przyszłych kryminologów?

Do większości zajęć ściągać będziemy wykładowców z innych wydziałów. Prowadzone będą zajęcia m.in. z psychologii, socjologii, prawa, biologii...

Dlaczego biologii?

Człowiek przez niektórych naukowców nazywany jest chemiczną fabryką. Układ nerwowy, hormony - wszystko to może wpływać na jego zachowanie. W XIX wieku włoski lekarz Cesare Lombroso sformułował teorię, że przestępczość jest dziedziczna. I choć teorię tę po kilkudziesięciu latach zarzucono, to dziś są badacze, którzy nieśmiało do niej wracają. Niepodważalne jest, że na skłonności przestępcze ma wpływ płeć. Wśród dziesięciu sprawców przestępstw tylko jedna osoba jest kobietą.

Winien jest słynny testosteron?

On też, ale także budowa mózgu. Mózgi kobiety i mężczyzny pracują inaczej. U kobiet wszystkie czynności są kontrolowane przez obie półkule, mężczyzna jednorazowo wykorzystuje tylko jedną połowę mózgu. Albo analizuje sytuację, albo włącza emocje. Stąd, upraszczając, większa skłonność do agresywnego zachowania.
Czego jeszcze będziecie uczyć na nowym kierunku studiów?
Przewidujemy m.in. zajęcia z entomologii sądowej...

Po co studentom wiedza o owadach?

Na podstawie stadium rozwoju larw można określić czas zgonu ofiary przestępstwa. Przyszli kryminolodzy będą uczestniczyć również w zajęciach z chemii, poznają budowę tkanek, krwi. Dojdzie także toksykologia, czyli nauka o truciznach. Do dyspozycji naszych studentów zostanie oddane laboratorium balistyczne, poznają podstawy daktyloskopii.

Już widzę młodych ludzi, wychowanych na amerykańskich serialach, którzy zaczynają marzyć o pracy w polskim laboratorium CSI (Crime Scene Investigation). Czy oznacza to, że będziecie kształcić kadry dla policyjnych jednostek badawczych?

Nie tylko. Nasi studenci zdobędą również wiedzę z psychologii i socjologii, zajmą się też ekonomiczną analizą przestępstw. Powinniśmy wiedzieć, ile kosztuje proces karny, a ile odbywanie kary pozbawienia wolności. Politycy, domagający się zaostrzenia przepisów prawa karnego, nie liczą kosztów. A szkoda.

Sprawiedliwość kosztuje...

Pytanie - ile? Anglosasi liczą wszystko, np. koszty utrzymania systemu więziennego w USA. Szacunkowo na system federalny i stanowy wydają 140 mld dolarów rocznie. Jest to kwota porównywalna z budżetami obrony wszystkich krajów Unii Europejskiej.

Widocznie uznali, że warto inwestować w poczucie bezpieczeństwa obywateli.

Jeśli ich na to stać, nie ma sprawy. Ale czy nas? Myślenie ekonomiczne nie przebija się u osób występujących o penalizację różnych czynów i zachowań.

Jeśli już mowa o ekonomii - co z zatrudnieniem absolwentów?

Są to studia interdyscyplinarne, więc zatrudnienie można znaleźć w wielu dziedzinach. Otwarte będą dla nich służby więzienne, mają szansę znaleźć pracę w policji i straży miejskiej.

Chcecie być konkurencją dla szkoły policyjnej w Szczytnie?

Na pewno będziemy kształcić bardziej kompleksowo niż szkoła w Szczytnie. Wracając do zatrudnienia - po kryminologii będzie można szukać pracy także w organizacjach pozarządowych, zajmujących się pomocą dla ofiar przestępstw.

Czy trzy lata studiów wystarczą na dokładne przygotowanie przyszłych kryminologów?

Przez pierwsze dwa lata studiów bardziej skoncentrujemy się na sprawcach, na trzecim roku nacisk zostanie natomiast położony na wiktymo- logię, czyli naukę o ofiarach działań przestępczych. Będziemy wykładać sprawiedliwość naprawczą, a więc uczyć, jak rozwiązać konflikt, jak pomóc pokrzywdzonym. Studia na kryminologii mają trwać przez trzy lata, potem absolwenci będą mogli podjąć studia na innych kierunkach, by zdobyć tytuł magistra na przykład socjologii, psychologii...

Także na prawie?

Na prawie także. Tu nauka przewidywana jest jednak na dłużej - całe trzy lata.

[email protected]

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kryminologia na UG: Wyuczą speców od kryminologii [ROZMOWA z prof. dr. hab. Wojciechem Zalewskim] - Dziennik Bałtycki

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki