Kryminologia na UG: Wyuczą speców od kryminologii [ROZMOWA z...

Kryminologia na UG: Wyuczą speców od kryminologii [ROZMOWA z prof. dr. hab. Wojciechem Zalewskim]

Dorota Abramowicz

Dziennik Bałtycki

Dziennik Bałtycki

Kryminologia na UG: Wyuczą speców od kryminologii [ROZMOWA z prof. dr. hab. Wojciechem Zalewskim]
Kryminologia na UG: Wyuczą speców od kryminologii [ROZMOWA z prof. dr. hab. Wojciechem Zalewskim]

©mat.prasowe Uniwersytetu Gdańskiego

Z prof. dr. hab. Wojciechem Zalewskim, prodziekanem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, kierownikiem zespołu do spraw powołania prekursorskiego w Polsce kierunku studiów - kryminologii.
Niektórym kryminologia myli się z kryminalistyką...

Kryminologia jest nauką szerszą od kryminalistyki. Jej ojciec, Hans Gross, autor wydanego w 1904 r. "Podręcznika dla sędziego śledczego", stwierdził, że przy badaniu przyczyn przestępstw należy korzystać z różnych dziedzin - od kryminalistyki, przez między innymi socjologię i psychologię, po prawo karne. Kryminologia zajmuje się całościowym badaniem przestępczości.

Przestępczość najwyraźniej pociąga młodych ludzi. Słyszałam, że może zostać pobity rekord zainteresowania nowym kierunkiem studiów na Uniwersytecie Gdańskim. I to w czasach, gdy uczelnie biją się o studentów z niżu demograficznego.


Nie wykluczam, że tak się stanie. Jeszcze nie ma wyników tegorocznych matur, więc nie rozpoczęła się rekrutacja osób, które w tym roku zdawały egzamin dojrzałości, a już na 50 miejsc na studiach dziennych zgłosiło się 150 kandydatów. To osoby, które w minionych latach zdawały maturę. Z chętnych na studia zaoczne można już też powoli składać komplet.

Nie dziwi Pana tak wielkie zainteresowanie nowym kierunkiem studiów?

Mogę tylko mieć nadzieję, że przyszłych studentów przyciąga ciekawy, nowoczesny i prekursorski kierunek studiów. Jest to kierunek interdyscyplinarny, bo stworzony wysiłkiem wydziałów Nauk Społecznych oraz Prawa i Administracji UG, we współpracy z Polską Akademią Nauk.

Czy to prawda, że kryminologia to Pana pomysł?


Pomysł na program studiów wyrósł z moich zainteresowań kryminologicznych, w tym zwłaszcza sprawiedliwością naprawczą, sposobami wyjścia z konfliktu ofiara - sprawca.

Skąd czerpaliście wzorce przy tworzeniu programu studiów?

Nie za bardzo było od kogo czerpać - to nasz autorski program. Uniwersytet Warszawski proponuje jedynie kryminologię na dwuletnich, uniwersyteckich studiach magisterskich. Podobnie jest w innych krajach europejskich. Już teraz - w ramach współpracy regionalnej między Pomorzem a landem Meklemburgia-Pomorze Przednie - chęć współpracy naukowej wymiany studentów z Uniwersytetem Gdańskim wyraził Uniwersytet im. Ernsta Moritza Arndta w niemieckim Greifswaldzie. Uniwersytet Gdański podpisał też umowę z College of Criminal Justice Sam Houston State University Texas.

1 »

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

krym

Olga (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

jak oceniacie studia? jak z podjęciem pracy? bo opinie słyszę różne, bardziej te negatywne

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kryminologia UG

Martin (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 34 / 41

bez przesady z tym, że nie ma w Polsce od kogo czerpać wzorców programów nauczania kryminologii. jakoś na UW od kilkudziesięciu lat jest na studiach I stopnia resocjalizacji specjalizacja z...rozwiń całość

bez przesady z tym, że nie ma w Polsce od kogo czerpać wzorców programów nauczania kryminologii. jakoś na UW od kilkudziesięciu lat jest na studiach I stopnia resocjalizacji specjalizacja z kryminologii, a do tego uzupełnieniem może być podjęcie studiów II stopnia z kryminologii. Gdańsk stawia raczej na kryminalistykę z tego co widzę... słusznie, ale nie widzę w tym momencie dobrego zaplecza związanego z kontynuacją tych studiów... po gdańskiej kryminologii może być trudno odnaleźć się na psychologii, bądź socjologii... zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Zobacz koniecznie!

Wideo