Nastolatki staną przed sądem

  Nastolatki staną przed sądem

  Janina Stefanowska

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Pięć bojowych trzynastolatek stanie przed Sądem Rodzinnym w Kartuzach za agresywne zachowanie wobec koleżanek. Groziły pobiciem jednej, a drugą groźbami i popychaniem zmusiły do poniżających zachowań.
  - Gimnazjalistki wracały ze szkoły - informuje Jarosława Krefta, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach. - Otoczyły idącą przed nimi koleżankę i zażądały, by ta klęknęła i przepraszała za to, że rzekomo obraziła jedną z nich. Kiedy dziewczyna odmówiła, zaczęły ją szarpać za kurtkę i popychać.

  Dziewczynka, obawiając się napastniczek, spełniła polecenie swoich oprawczyń. Całą sytuację nastolatki nagrały telefonem komórkowym i zagroziły, że jeżeli komukolwiek o tym opowie, nagranie umieszczą w internecie.

  Pierwszoklasistka nie dała się zastraszyć i o całym zajściu opowiedziała szkolnemu pedagogowi. Powiadomiono policję, dziewczyny zostały zatrzymane i przesłuchane w obecności rodziców. Całej piątce przedstawiono zarzut zmuszenia do określonego zachowania, a dodatkowo dwie z dziewczyn odpowiedzą za groźby karalne.

  - Na początku roku szkolnego mieliśmy w tej szkole, tak jak we wszystkich gimnazjach, spotkania z młodzieżą, by jej uświadomić odpowiedzialność karną za niektóre wybryki i zachowania, jak zachować się w sytuacji przemocy - dodaje Jarosława Krefta. - Być może dzięki takim spotkaniom dziewczynka właściwie zareagowała.


  - To drażliwa sytuacja - podkreśla Hanna Pionk, wiceburmistrz Kartuz, odpowiadająca za oświatę w gminie Kartuzy. - Szkoła ma niewiele możliwości, ale zostały podjęte pierwsze decyzje.

  Anna Kuczkowska, pracownik socjalny z Centrum Interwencji Kryzysowych, przyznaje, że najwięcej agresji jest wśród gimnazjalistów.

  - To wychodzi na spotkaniach z rodzicami, nauczycielami i wychowawcami - mówi. - Ważne są spotkania profilaktyczne, by rodzice wiedzieli, jak sobie radzić w takich sytuacjach. I widzieli zagrożenia.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo