Sprawa chińskiego prawa jazdy utknęła

  Sprawa chińskiego prawa jazdy utknęła

  Leszek Literski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Chińczycy zablokowali śledztwo bytowskiej prokuratury, która chce wyjaśnić kontrowersyjną sprawę chińskiego prawa jazdy. Prokurator Jan Zborowski nie był w stanie dowiedzieć się, czy taki dokument można wymienić na polski.
  - Wysłałem pismo do chińskiej ambasady, ale do dziś nie otrzymałem odpowiedzi. Będziemy próbowali działać za pośrednictwem polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych - zapowiada Jan Zborowski, szef Prokuratury Rejonowej w Bytowie.

  W sprawie chodzi o prawo jazdy wydane 25-letniej mieszkance wsi Skwierawy. Kobieta bez problemu wymieniła chiński dokument na polski. Bytowski Wydział Komunikacji i Drogownictwa nie robił jej najmniejszych przeszkód. Wystarczyło, że przedstawiła polskie tłumaczenie dokumentu i zaświadczenie o zdaniu egzaminu teoretycznego. Kurs na prawo jazdy po chińsku miał się odbywać w Gdańsku.

  Mieszkanka zapłaciła Chińczykowi, który uczył ją jazdy nieoznakowanym samochodem. Tłumaczyła, że chciała podjąć pracę w Chinach. Za Wielki Mur nigdy nie pojechała. Po zdaniu egzaminu udała się do urzędu.

  - Nie mieliśmy podstaw do zablokowania wymiany tego prawa jazdy - mówi Marian Miazga, naczelnik bytowskiego wydziału komunikacji. - Nie wiedziałem, czy jest ono fałszywe, bo szczerze mówiąc po raz pierwszy widziałem chińskie prawo jazdy.

  Policja była już bardziej podejrzliwa. Sprawę przekazano bytowskiej prokuraturze, ale wobec braku współpracy z chińskiej strony sprawa na razie stanęła w miejscu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo