Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Wyniki konkursu NFZ na TK i rezonans. Szturm chorych na pracownie w PCT i UCK

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Na badanie pacjenci często czekają miesiącami
Na badanie pacjenci często czekają miesiącami Wojciech Matusik/Archiwum
Pacjenci, którzy na początku tego tygodnia chcieli zapisać się na badania w Pracowni Diagnostyki Obrazowej Pomorskiego Centrum Traumatologii w Gdańsku, ustawiali się w kolejkę już w nocy. Dla części z nich była to kolejna droga przez mękę, bo tydzień wcześniej odstali swoje w gigantycznej kolejce do rejestracji w Szpitalu Specjalistycznym na Zaspie.

Przeżyli szok, gdy nagle okazało się, że placówka nie dostanie z pomorskiego NFZ kontraktu od 1 lipca. Inni pacjenci ze zmianą pracowni jeszcze się wstrzymują i nie odbierają skierowań pozostawionych przy rejestracji na Zaspie, bo trudno im uwierzyć, że ten jeden z największych szpitali na Pomorzu mógłby nie dostać kontraktu.

Do rozpoczęcia rejestracji pacjentów na TK i rezonans przygotowuje się też Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, jedyna publiczna placówka w Gdańsku, dla której pomorski NFZ okazał się łaskawy.
- Startujemy w najbliższy poniedziałek, 10 czerwca - informuje dr hab. med. Edyta Szurowska, kierownik Zakładu Radiologii w UCK. - Przygotowujemy się do tej operacji logistycznie, by jak najbardziej ułatwić ją pacjentom. W UCK na badania TK i rezonans zapisywać będą dwie rejestracje - jedna w starej części szpitala (budynek nr 5), druga - w nowej, czyli Centrum Medycyny Inwazyjnej.
- Tam pacjenci będą zostawiać skierowania, konkretne terminy z wyznaczonym dniem i godziną otrzymają w ciągu dziesięciu dni - zapewnia doc. Szurowska.

W piątek natomiast mija ostateczny termin składania przez placówki odwołań od decyzji pomorskiego NFZ w sprawie kontraktów na tomografię i rezonans. Po ich rozpatrzeniu, na konferencji prasowej w przyszłą środę dyrekcja PO NFZ zaprezentuje ich ostateczne wyniki. Jednak już w czwartek Barbara Kawińska, dyrektor pomorskiego NFZ, zapewniała, że kontrakty na TK dostały pracownie, które uzyskały maksymalną liczbę punktów, czyli 78. Fundusz brał pod uwagę m.in. jakość badań, wyniki kontroli NFZ, posiadanie przez placówkę certyfikatu jakości, zakres wykonywanych badań, dostępność pacjentów, harmonogram pracy, istotne było też kryterium cenowe. W konkursie na TK maksymalną liczbę punktów uzyskały na terenie Gdańska, Sopotu i powiatu gdańskiego trzy podmioty. Jakie? - to dyrektor Kawińska ujawni dopiero po zakończeniu etapu odwołań.

Dyrekcja pomorskiego NFZ nie ukrywa - o zwycięstwie czy przegranej podmiotu ostatecznie decydowała cena. Im niższa, tym większe szanse na kontrakt miały szpital czy przychodnia. - Na badania TK w drugim półroczu tego roku pomorski NFZ przeznaczył 8 mln 835 tys. zł, na rezonans magnetyczny 11 mln 285 tys. zł.

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki