Sobota
  22.10.2016

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Za co płacić menedżerom

  Za co płacić menedżerom

  Piotr Dominiak

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Są zazwyczaj dwa powody, dla których menedżerowie żądają dla siebie wysokich wynagrodzeń.
  Pierwszy - gdy wszystko w firmie działa prawidłowo, wyniki się poprawiają, właściciele i pracownicy są zadowoleni. Menedżerowie twierdzą, że to ich zasługa i domagają się stosownych, czyli wysokich gratyfikacji. Sytuacja druga - firma jest w poważnych tarapatach, trzeba ją z nich wyciągnąć. Kto ma to zrobić? Oczywiście - menedżerowie, i to najlepsi ("trouble shooters"), czyli tacy, którzy za darmo pracować nie będą.

  Obie sytuacje są w miarę klarowne i trudno z nimi dyskutować. Problem zaczyna się wówczas, gdy wszyscy, czyli cała gospodarka, mają kłopoty. Nie jest to zazwyczaj wina menedżerów. Po prostu, zła koniunktura. Wszyscy tracą. Wszyscy? I tu pojawiają się wątpliwości. Głównie ze strony samych menedżerów. Pytają, dlaczego oni mają cierpieć za nie swoje grzechy. Oni robią, co mogą, aby w ciężkich czasach firmie jako tako się wiodło, więc dlaczego mają zarabiać mniej?

  Mniej więcej tak samo stawiają problem związki zawodowe. No bo jaka jest odpowiedzialność ślusarza za to, co się dzieje w światowej gospodarce. A przecież to jego wywalają z firmy albo w najlepszym razie obniżają mu pensję. W każdym przypadku przypomina się pytanie żebraka ze "Skrzypka na dachu" pod adresem odmawiającego mu jałmużny, tłumaczącego się, że sam ma problemy finansowe: "Czemu ja mam cierpieć z powodu tego, że ty miałeś kiepski tydzień?".

  W Polsce zaczyna się dyskusja, czy etyczne jest to, aby w okresie kiepskiej koniunktury menedżerowie zarabiali wielkie pieniądze? Nie ma na to pytanie prostej odpowiedzi. Z jednej strony można wysuwać argumenty odnoszące się do poczucia społecznej solidarności (wszyscy powinniśmy równo ponosić ciężar załamania gospodarczego). Z drugiej - można dowodzić, że rynek jest z natury nieegalitarny. W okresie boomu nagrody dzielone są nierówno, tak i w okresie złej koniunktury straty i kłopoty również nie mogą rozkładać się równomiernie. Nie chcę wdawać się w tego typu spory. Spróbuję na problem spojrzeć od innej strony.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo