Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejni uchodźcy z Ukrainy wylądowali pod Malborkiem [WIDEO,ZDJĘCIA]

Radosław Konczyński
Uchodźcy z Ukrainy przylecieli do Polski
Uchodźcy z Ukrainy przylecieli do Polski Radosław Konczyński
Kolejna grupa Polaków z ogarniętej wojną wschodniej Ukrainy pojawiła się w poniedziałek wieczorem na lotnisku wojskowym pod Malborkiem. Przywitała ich premier Beata Szydło.

TVN24/x-news

- Jestem bardzo szczęśliwa, że mogę was tu witać. Jest to wielki dzień, bardzo się z tego cieszymy. Witajcie w domu. W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej witam was w waszym domu. Zrobimy wszystko, żebyście się tu dobrze czuli - mówiła Beata Szydło. Dodała, że rząd zrobi wszystko, żeby każdy, kto chce wrócić do Polski ze wschodniej Ukrainy, mógł tu wrócić.

W Donbasie nadal trwa wojna między prorosyjskimi separatystami a armią ukraińską. W centrum dramatycznych wydarzeń są również mieszkający tam Polacy i ich rodziny, którzy od kilku miesięcy apelują o pomoc w ucieczce z niebezpiecznego terenu.

Przypomnijmy, że w styczniu tego roku w ramach akcji zorganizowanej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych do kraju dotarło 178 uchodźców z Donbasu i rejonu Ługańska. Przylecieli pięcioma samolotami wojskowymi CASA, ich dobytek dotarł natomiast dwoma Herculesami. Opowiadali, że na wschodzie Ukrainy każdego dnia bali się o swoje życie.

Tym razem ewakuowanych zostało blisko 200 osób, głównie z Mariupola i okolic, ale też ci mieszkańcy Donbasu, którzy nie uciekli z rejonu konfliktu podczas pierwszej ewakuacji. Większość z nich została przetransportowana do Polski samolotami wojskowymi CASA. To 149 osób, które znalazły się na pokładach czterech statków powietrznych tego typu. Pierwszy z nich wylądował krótko po godz. 18, ostatni przed godz. 20. Na sam koniec na płycie lotniska 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego usiadł Hercules, którym przyleciał dobytek repatriantów. Nie było tego wiele, każdy z nich mógł zabrać 50 kg bagażu.

Tak jak za pierwszym razem, również w tym przypadku minister spraw wewnętrznych ustanowił na lotnisku 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego tymczasowe dodatkowe lotnicze przejście graniczne. Zostało one urządzone w jednym z hangarów lotniczych. To tutaj po wylądowaniu rodzinami zajęli się celnicy i strażnicy graniczni, którzy przeprowadzili odprawę graniczną.

Następnie uchodźcy mogli się posilić i chwilę odpocząć. Potem jeszcze oficjalnie przywitała ich premier RP, której towarzyszyli również ministrowie spraw wewnętrznych i obrony narodowej: Mariusz Błaszczak i Antoni Macierewicz.

Premier Beata Szydło dziękowała za sprawnie przeprowadzoną ewakuację kolejnej grupy osób polskiego pochodzenia. - Dziękuję służbom dyplomatycznym, wojsku oraz władzom Ukrainy za pomoc przy organizacji tego przedsięwzięcia – mówiła Beata Szydło.

Wreszcie, ok. godz. 22, bardzo zmęczeni repatrianci wyruszyli pięcioma autokarami do ośrodków tymczasowych dla uchodźców w Rybakach i Łańsku pod Olsztynem. Tam spotkali się z uchodźcami, którzy w ramach drugiego etapu ewakuacji samodzielnie pociągiem bądź własnymi samochodami dotarli z Ukrainy do Polski.

- Osoby polskiego pochodzenia, które przyjechały z Mariupola i okolic, zostaną objęte programem adaptacyjnym jak grupa ewakuowana w styczniu br. z Donbasu. Przez okres 6 miesięcy będą miały zapewniony pobyt w ośrodkach i całodzienne wyżywienie. Zaplanowano, że w tym czasie ewakuowani przejdą aklimatyzację, nauczą się języka i przygotują do osiedlenia w Polsce. W tym pierwszym etapie będą również załatwiane wszystkie sprawy formalno-prawne związane z pobytem w Polsce - wyjaśnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki