Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Porodówka w szpitalu w Bytowie [ZDJĘCIA]

opr. red.
materiały Szpitala Powiatu Bytowskiego Sp. z o.o.
Jak wygląda porodówka w Bytowie? Iloma salami dysponuje, czy trzeba płacić za poród rodzinny oraz czy jest szansa na znieczulenie? Przeczytajcie najważniejsze informacje i zobaczcie zdjęcia!

Oddział Ginekologiczno - Położniczy Szpitala Powiatu Bytowskiego, ul. Lęborska 13.

Oddziałowa Oddz. Poł-Gin. - tel. 59 822-87-39. Oddział Ginekologiczny - tel. 59 822-87-38. Oddział Położniczy - tel. 59 822-87-35

Oddział Ginekologiczno-Położniczy Szpitala Powiatu Bytowskiego realizuje w pełnym zakresie świadczenia diagnostyczno – leczniczo - terapeutyczne odpowiednim dla I stopnia referencyjności.
 
Trakt Porodowy składa się z trzystanowiskowej Sali Porodowej z wydzielonymi boksami oddzielonymi ścianka działową. Boksy wyposażone są w nowoczesne łóżka porodowe, które ułatwiają przyjmowanie dogodnych pozycji kobiecie rodzącej w trakcie porodu. Jako udogodnienia w trakcie I i II okresu porodu, w Sali Porodowej wykorzystywane są worki sako, materace, piłki. Panie mogą skorzystać również z masażu oraz ciepłego prysznica. W struktury Traktu Porodowego wchodzi sala operacyjna, w której wykonywane są ciecia cesarskie zarówno planowe jak i te wynikające ze stanów nagłych, występujących w trakcie porodu siłami natury.

Na oddziale umożliwia się korzystanie z dodatkowej opieki pielęgniarskiej tyko w sytuacjach kiedy w czasie rozpoczęcia drugiego okresu porodu przypada zmiana dyżuru,  a pacjentka życzy sobie aby w akcji porodowej uczestniczyła położna, która przyjmowała ja do bloku porodowego. W szpitalnym cenniku nie ma pozycji pobierania opłat za dodatkowa opiekę pielęgniarską.

Płatny poród rodzinny
W porodzie na życzenie pacjentki może uczestniczyć osoba wskazana przez rodzącą i ta osoba płaci za przebywanie w Bloku Porodowym ponosząc koszty zużywanych fartuszków, mydła, środków dezynfekcyjnych i mediów, co w cenniku szpitala stanowi kwotę 68 zł.
 
Znieczulenie
Oddział  standardowo zapewnia znieczulenie  wziewne –  mieszanina gazowa (tlen i podtlenek azotu – zwany potocznie gazem rozweselającym), która jest powszechnie stosowaną alternatywą dla znieczulenia zewnątrzoponowego i środków opioidowych w porodzie.

Znieczulenie zewnątrzoponowe jest wykonywane bezpłatnie.

Ze względu na bezpieczeństwo matki i dziecka decyzja dotycząca zastosowania znieczulenia należy do lekarza, który podejmując ją bierze pod uwagę wszelkie aspekty medyczne. Podejmuje on decyzję o wyborze odpowiedniej metody postępowania leczniczego w oparciu o stwierdzone wskazania i ewentualne następstwa zastosowanej metody.Podstawowym celem znieczulenia zewnątrzoponowego jest znaczne zmniejszenie dolegliwości bólowych podczas porodu. Jest to metoda bardzo skuteczna, niemal całkowicie lub całkowicie usuwa ból podczas porodu. Zmniejszenie dolegliwości bólowych pojawia się już po kilkunastu minutach od chwili podania leku.

Podanie znieczulenia umożliwia zachowanie pełnej aktywności ruchowej i świadomości podczas porodu, co gwarantuje poród w preferowanej przez pacjentkę pozycji i właściwą współpracę z położną a także w pełni świadome przeżycie momentu narodzin dziecka.

Wykonanie znieczulenia poprzedza rozmowa z anestezjologiem, podczas której pacjentka ma możliwość uzyskania informacji na temat tej interwencji. Znieczulenie porodu możliwe jest dopiero po pisemnym wyrażeniu przez pacjentkę prośby o jego wykonanie.

Znieczulenie zewnątrzoponowe przeznaczone jest dla kobiet, które obawiają się bólu, z którym wiąże się poród. Warto jednak ten pomysł skonsultować z lekarzem i pamiętać, że nie każdy przeżywa ból tak samo.
 
Sale
Odcinek Ginekologiczny bytowskiego szpitala posiada 4 pokoje dwuosobowe oraz 4 pokoje trzyosobowe. Dla pacjentek dostępne są 2 toalety oraz łazienka z kabiną prysznicową. W skład odcinka położniczego wchodzi 5 pokoi dwuosobowych z łóżeczkami i przewijakami dla noworodka oraz pokój rodzinny z łazienką. To tu panie przed porodem i po rozwiązaniu mogą przebywać przez całą dobę z osobą towarzyszącą, np. mężem lub mamą.
Do dyspozycji są 2 łazienki z kabinami prysznicowymi oraz 3 toalety.
 
Na oddziale funkcjonuje system rooming-in, w którym matka i dziecko przebywają w jednym pomieszczeniu od momentu porodu do wypisu. Ma to korzystny wpływ na matkę, gdyż kobieta łatwiej wciela się w rolę matki, a noworodek ma zapewnione poczucie bezpieczeństwa i spokoju.
 
Oddział neonatologiczny
W szpitalu jest oddział neonatologiczny, który zapewnia specjalistyczną opiekę noworodkom urodzonym w szpitalu. W oddziale zapewniona jest całodobowa opieka lekarska, położnicza i pielęgniarska we wszystkie dni tygodnia.
 
Ordynator
Ordynatorem Oddziału Ginekologiczno-Położniczego jest lek.med. Adam Prądzyński, specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa. Zespół lekarski składa się z lekarzy stale pracujących w oddziale jak i lekarzy dyżurujących.

Plan porodu
Z każdą ciężarną przy przyjęciu na oddział spisuje się plan porodu. Taki plan, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia, pacjentka powinna przygotować wspólnie z położną lub swoim lekarzem prowadzącym ciążę. Pisząc plan można na spokojnie odpowiedzieć sobie na pytania, jakie są potrzeby oraz wymagania i czego będziemy potrzebować w trakcie i po porodzie.

Konsultacje laktacyjne
Do rozwiązywania problemów z karmieniem piersią do dyspozycji młodych mam jest nasza konsultantka laktacyjna. Porady i konsultacje laktacyjne mają na celu diagnozowanie przyczyn niepowodzeń i problemów związanych z karmieniem piersią, ich rozwiązywanie, a także wsparcie kobiet karmiących. Porady są udzielane pacjentkom podczas pobytu w oddziale ginekologiczno - położniczym oraz po wypisie ze szpitala.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki