Szwaczki już nie szyją

  Szwaczki już nie szyją

  Kamila Bucholz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Od kilku dni puste stoi pomieszczenie w jednym z budynków w centrum Malborka, gdzie produkcję prowadziła szwedzka firma Tekosom, zatrudniająca szwaczki.
  Spod ich rąk wychodziła m.in. odzież sportowa. Malborski zakład na razie nic więcej już nie uszyje. Pracę straciło 40 kobiet, a za decyzją kierownictwa spółki stoi wszędobylski kryzys ekonomiczny. Pierwsze sygnały o planowanym grupowym zwolnieniu dotarły do nas na początku lutego.

  O takiej możliwości został poinformowany Powiatowy Urząd Pracy w Malborku. W Żukowie, gdzie Tekosom również ma zakład (cały czas funkcjonujący), uzyskaliśmy wówczas odpowiedź, że sprawa zamknięcia produkcji w Malborku wcale nie jest przesądzona; wyjaśniono nam, że firma stara się pozyskać zlecenia, aby nie doszło do zwolnienia wszystkich pracownic. Niestety, tego planu nie udało się zrealizować. Z końcem lutego zakład zaprzestał szycia ubrań. Tekosom produkował odzież w Malborku od 2006 roku.

  - Moja sytuacja nie jest bardzo trudna, bo mąż pracuje i nie zostanę bez środków do życia. Ale większość moich koleżanek z pracy ma bardzo trudne położenie. Firma obiecała nam wypłacenie dwumiesięcznych odpraw i dodatków za niewykorzystany urlop - opowiada jedna z byłych pracownic Tekosomu z Malborka. - Czy znajdę nową pracę, to dopiero się okaże, bo w poniedziałek muszę zgłosić się do urzędu pracy.

  PUP był przygotowany na grupowe zwolnienie w tym zakładzie. - Wiem, że te panie już rejestrują się jako bezrobotne. Dotarły do mnie sygnały, że część z nich złożyła oferty pracy do innych pracodawców z branży niezwiązanej z krawiectwem - mówi Joanna Reszka, dyrektor PUP w Malborku.

  Tekosom ma główną siedzibę w Szwecji. W zakładzie w Żukowie, gdzie po raz kolejny zadzwoniliśmy po informacje o przyczyny zwolnień w Malborku, usłyszeliśmy, że być może firma jeszcze nie wycofała się całkowicie z tego miasta.

  - Sprzęt został na miejscu. Może sytuacja się zmieni i będziemy mogli wrócić na mal-borski rynek. Jednak nie potrafię powiedzieć, kiedy to nastąpi, kiedy uda nam się pokonać kryzys, który był główną przyczyną zwolnień w Malborku - usłyszeliśmy w Żukowie.

  Masowe zwolnienie dotknęło jeszcze jeden z malborskich zakładów. 19 pracowników zwolniła spółka Narrowcraft, produkująca łodzie wykorzystywane w żegludze śródlądowej. Powód: kryzys i związany z nim spadek zamówień na jachty. Zakład nadal działa. Obecnie pracuje w nim ponad 20 osób.
  - Nie mamy więcej sygnałów o grupowych zwolnieniach w naszym powiecie. Jednak dochodzi do pojedynczych zwolnień w poszczególnych firmach i branżach - dodaje Reszka.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo