Czas zawalczyć o siebie

  Czas zawalczyć o siebie

  Aleksandra Dylejko

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Na razie jest ich 19, ale są pewni, że będzie więcej. Dużo więcej. Członkowie Pomorskiej Rady Osób Bezdomnych, pierwszej takiej w Polsce, nie mają wątpliwości, że im liczniejsze będzie to grono i im głośniej będzie się wypowiadać, tym skuteczniej zawalczy o wsparcie wychodzenia z bezdomności.
  I że do jej członków pochodzących z Gdańska, Sopotu, Gdyni i Słupska dołączą osoby z innych miast. Pracy przed radą mnóstwo, dlatego już na starcie narzuciła sobie ostre tempo. W każdy piątek jej pięcioosobowe prezydium przez długie godziny dyskutuje w Gdańsku, w siedzibie Pomorskiego Forum na rzecz Wychodzenia z Bezdomności.

  - Zainicjowaliśmy jej powstanie, ale rada jest w pełni autonomiczna - zastrzega Piotr Olech z Pomorskiego Forum na rzecz Wychodzenia z Bezdomności.
  - Współpracujemy z jej członkami na zasadach równorzędnego partnerstwa. Ułatwiamy działalność, konsultujemy pomysły, umożliwiamy korzystanie z biblioteki i internetu. W Europie popularna jest metoda partycypacji , czyli angażowania bezdomnych w konsultowanie rozwiązań dotyczących bezdomności i włączanie ich do działań, które bezpośrednio dotyczą pomocy osobom pozbawionym domu. W Polsce nikt tego nie robił.

  Bez wsparcia byłoby trudno. Darek, który przebywa w prowadzonym przez Gdańską Fundację Kultury Chrześcijańskiej schronisku na Oruni, mówi, że w jego placówce ogólnodostępnego komputera nie ma. A on - członek kolegium rady - przygotowuje właśnie pismo, które trafi do Urzędu Marszałkowskiego i dotyczyć będzie indywidualnych programów wychodzenia z bezdomności.

  Darkowi potrzebny jest dostęp do obowiązujących przepisów, propozycji konkretnych programów oferowanych przez instytucje pomocowe, a finansowanych np. z funduszy unijnych.
  - Indywidualne programy powinny być podpisywane na cały okres wychodzenia z bezdomności. Nawet na rok, dwa - mówi Darek. - Chodzi o odwrócenie akcentów. Na uczestnictwo w projekcie podpisywano by mniejsze kontrakty, bo byłby częścią składową dużego, indywidualnego programu wychodzenia z bezdomności. Pismo w tej sprawie przedstawię na najbliższym spotkaniu kolegium rady.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo