Bieg Niepodległości 2015 w Gdyni [WYNIKI, ZDJĘCIA]

Patryk Kurkowski
W Gdyni tradycyjnie już odbył się bieg z okazji święta Niepodległości. Bieg główny na dystanie 10 km wygrał Tomasz Grycko z Władysławowa. Najlepsza wśród kobiet była Marta Krawczyńska z Gdańska.

(wideo: Szymon Szewczyk)

Bieg Niepodległości 2015 w Gdyni. Znajdź się na zdjęciach! [200 ZDJĘĆ UCZESTNIKÓW BIEGU]

Aż 6656 osób ukończyło Bieg Niepodległości, ostatni z czterech tegorocznych biegów w ramach Grand Prix Gdyni z PKO Bankiem Polskim. To najlepszy wynik w historii cyklu, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, oraz na Pomorzu. To także jedna z najlepszych frekwencji w Polsce.

Do samego końca nie było pewne, czy uda się ustalić nowy rekord. Wszystko dlatego, że na liście startowej znalazło się nieco ponad 7300 nazwisk, z czego spore grono biegaczy ostatecznie jednak rezygnuje ze startu. Na dodatek wczoraj warunki atmosferyczne nie były najlepsze - padał deszcz i momentami mocno wiało.

Nie przeraziło to jednak amatorów, którzy licznie stawili się na starcie i zmierzyli się z dystansem 10 kilometrów. Nie wszyscy dobiegli do mety, ale i tak udało się poprawić rezultat z ubiegłego roku, kiedy to zawody ukończyło 6631 osób.

Bieg Niepodległości 2015 w Gdyni - WYNIKI

Najszybszy w Biegu Niepodległości z PKO Bankiem Polskim okazał się Tomasz Grycko. 22-letni biegacz z Władysławowa na początku biegł w sześcioosobowej grupie, ale na ostatnim odcinku okazał się najlepszy. To druga wygrana Grycki w tym biegu. Poprzednio triumfował w 2013 roku i - co ciekawe - wówczas również osiągnął czas 30:25. Kilka sekund za nim dotarli Krzysztof Gosiewski i Marek Kowalski. Obaj do samego końca walczyli o drugą pozycję, ale ostatecznie ten pierwszy był szybszy o sekundę.

Takich emocji nie było w rywalizacji kobiet. Marta Krawczyńska od samego początku była na prowadzeniu i mimo że w drugiej połowie dystansu pobiegła nieco wolniej, to i tak zwyciężyła z ogromną przewagą. 27-letnia zawodniczka ukończyła bieg w czasie 34:40, co dało jej 29 miejsce w klasyfikacji open. Jako druga dobiegła na metę Ewelina Paprocka, która straciła do Krawczyńskiej ponad 1,5 minuty. Trzecia była Małgorzata Szczerbińska.

Triumfatorka potwierdziła, że lubi startować w Gdyni. Krawczyńska wygrała bowiem po raz trzeci z rzędu. Najlepszy czas uzyskała przed dwoma laty, kiedy to pokonała 10km w czasie 33:51.

Grycko i Krawczyńska mieli wczoraj jeszcze jeden powód do świętowania - zwyciężyli w całym tegorocznym cyklu. Biegacz z Władysławowa stoczył wyrównaną walkę z Markiem Kowalskim, którego w ogólnym rozrachunku wyprzedził o zaledwie 9 sekund (pod uwagę były brane trzy najlepsze starty). Trzecie miejsce zajął Damian Pieterczyk. Natomiast 27-letnia biegaczka również w generalnym zestawieniu nie miała sobie równych i wyprzedziła o ponad cztery minuty Ewelinę Paprocką. Na najniższym stopniu podium stanęła Kamila Pobłocka.

Wszystkie cztery biegi w ramach Grand Prix Gdyni z PKO Bankiem Polskim ukończyło ponad 24 tysiące osób. Tym samym poprawiono rezultat z poprzedniego roku (wówczas nieco ponad 20 tysięcy) i ustanowiono rekord cyklu, który będzie trudny do pobicia. Choćby z uwagi na rosnącą konkurencję.

Niemniej gdyńskie zawody cieszą się zdecydowanie największym zainteresowaniem na Pomorzu i są w ścisłej czołówce w kraju. Właściwie tylko w Warszawie mogą się pochwalić lepszą frekwencją. Tyle że tam aglomeracja jest jeszcze większa.

W tym roku organizatorzy (Gdyńskie Centrum Sportu) zdecydowało się na wprowadzenie dodatkowych imprez towarzyszących - biegu malucha czy starszaka, w których startują dzieci odpowiednio w wieku do 6 i do 11 lat. Co istotne, cieszą się one rosnącą popularnością, co dobrze rokuje na przyszłość.

To była ostatnia impreza z cyklu PKO Grand Prix Gdyni. Najlepszy okazał się Tomas Grycko, który triumfował także dwa lata temu. I co ciekawe, osiągnął dokładnie taki sam czas. Tuż za nim przybiegli Krzysztof Gosiewski z Ełku i Marek Kowalski z Żukowa. Wśród kobiet Krawczyńska okazała się zdecydowanie najlepsza, dla której to była trzecia wygrana z rzędu, a na mecie wyraźnie wyprzedziła Ewelinę Paprocką z Obliwic i Małgorzatę Szczerbińską z Malborka.

6626 osób ukończyło 10-kilometrowy Bieg Niepodległości w Gdy...