Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policjanci proszą urzędników o pieniądze na paliwo i pojazdy

Hubert Bierndgarski
Policja najwięcej będzie oszczędzała na tzw. kosztach rzeczowych. Jedna z najważniejszych oszczędności, która dotknęła policjantów, to właśnie limitowanie paliwa.
Policja najwięcej będzie oszczędzała na tzw. kosztach rzeczowych. Jedna z najważniejszych oszczędności, która dotknęła policjantów, to właśnie limitowanie paliwa. Tomasz Bołt
Słupska policja pisze do lokalnych samorządów wnioski o pomoc finansową. Pierwsze pismo, w którym insp. Krzysztof Zgłobicki, komendant miejski policji w Słupsku, prosi o 60 tysięcy złotych, trafiło już do starosty powiatu słupskiego.

W najbliższym czasie kolejne pismo trafi do prezydenta Słupska. Pieniądze mają być przeznaczone na współfinansowanie zakupu nowych radiowozów oraz - co najważniejsze - na zakup paliwa do nich.

- Nie wiemy, jak będzie wyglądała nasza sytuacja finansowa pod koniec roku, ale mamy o połowę mniej pieniędzy niż w zeszłym roku - mówi komendant Zgłobicki. - Założenia oszczędnościowe są bardzo duże i musimy się do nich stosować. Mamy oczywiście wprowadzony własny, wewnętrzny system cięcia kosztów, ale może być to niewystarczające. Wprowadzone oszczędności na pewno nie odbiją się na stanie bezpieczeństwa w mieście i powiecie słupskim.

Policja najwięcej będzie oszczędzała na tzw. kosztach rzeczowych, czyli wszystkich wydatkach związanych z codziennym funkcjonowaniem komend. Jedna z najważniejszych oszczędności, która dotknęła policjantów, to właśnie limitowanie paliwa. Według nowych wyliczeń, przy założeniu, że połowa z tysiąca pomorskich radiowozów będzie wykorzystywana, na radiowóz będzie przypadać miesięcznie tylko 30 litrów paliwa.

Oznacza to, że dziennie samochód będzie mógł przejechać dosłownie jeden kilometr. Policjanci, zamiast jeździć samochodami, mają chodzić na piechotę lub korzystać z autobusów. Będzie również mniej pieniędzy na papier, połączenia telefoniczne, oświetlenie, wodę, ogrzewanie. Już teraz w komendach wykręcane są żarówki, w nocy zmniejszane ogrzewanie, a policjanci mają odcięty dostęp do internetu i wyjścia na telefony komórkowe.

Samorządowcy są przygotowani na takie problemy. Od lat wspomagają działania policyjne.

- Mamy w swoim budżecie specjalną rezerwę, którą co roku przekazujemy na funkcjonowanie służb mundurowych - mówi Sławomir Ziemianowicz, starosta powiatu słupskiego.

Również Maciej Kobyliński, prezydent Słupska, powiedział, że w budżecie ma zaplanowane pieniądze przeznaczone na wspieranie policjantów. Co roku do działania patroli policyjnych dokładają się również samorządy miasta Ustka i gminy wiejskiej Ustka. Pieniądze przeznaczane są na dodatkowe patrole w sezonie letnim.

Gdańsk wspomoże policję kwotą 500 tysięcy złotych

Prezydent Gdańska podjął decyzję o dofinansowaniu policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku kwotą 500 tysięcy złotych. Pieniądze będą przeznaczone przede wszystkim na paliwo i bieżące wydatki oraz nagrody dla funkcjonariuszy. Pierwsza transza zostanie przekazana już w najbliższych dniach.

Oszczędności we wszystkich służbach mundurowych

Oszczędności w policji to jeden z elementów akcji oszczędzania wprowadzonej przez polski rząd. Głównym powodem takich cięć jest dotykający nas coraz mocniej kryzys ekonomiczny. Poza policją, cięcia wprowadzone zostały we wszystkich służbach mundurowych podlegających pod Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Obcięte zostały również budżety Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celnej, Straży Granicznej. Oszczędności szykowane są również w Ministerstwie Obrony Narodowej, pod które podlega wojsko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki