Rząd i PiS chcą walczyć z toksycznymi opcjami

  Rząd i PiS chcą walczyć z toksycznymi opcjami

  R.Kiewlicz, W.Kakowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Rząd i opozycja pracują nad planem ratunkowym dla firm, które mają kłopoty z powodu opcji walutowych. Miały one zabezpieczyć przedsiębiorców przed stratami wywoływanymi umacniającym się złotym.
  Jednak nasza waluta w ostatnich miesiącach osłabiła się, co spowodowało znaczne straty wielu firm. Według szacunków mogą one wynosić nawet 50 mld zł. Pierwszą ofiarą toksycznych opcji jest firma Odlewnie Polskie. Sąd w Kielcach właśnie ogłosił jej upadłość.

  W prace nad uregulowaniem rynku opcji walutowych włączył się wicepremier Waldemar Pawlak. Ogłosił, że przygotowywane są zapisy ustawowe ułatwiające rozwiązanie polubowne, a w przypadku rażących nadużyć przy oferowaniu umów podjęcie kroków - jak to określił - bardziej radykalnych. Ostatnio Ministerstwo Gospodarki zaproponowało trzy rozwiązania problemu.

  Pierwsze - "łagodne" - w ciągu trzech miesięcy od wejścia w życie ustawy gwarantuje stronom prawo do renegocjacji warunków umów na opcje. Druga propozycja pozwala na odstąpienie od umowy, trzecia - na unieważnienie umowy na opcje z mocy prawa.

  Wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld poinformował wczoraj, że chodzi o takie firmy, które chcą rozwiązać ten problem na drodze negocjacji i porozumień ze swoim bankiem, ale to się nie udaje. Albo - jak dodał - w takim przypadku, kiedy wszystko wskazuje na to, że umowa jest wadliwa i nie powinna być zawarta lub zawarto ją w warunkach, które łamią prawo.

  Własny projekt ustawy dotyczący opcji złożył w Sejmie klub parlamentarny PiS. Jego głównym założeniem jest ochrona kont i majątków przedsiębiorców do czasu rozstrzygnięcia sprawy przed sądem i możliwość zawieszenia egzekucji wynikającej z zawartej umowy. Projekt zawiera trzy elementy: wprowadza zmianę w kodeksie cywilnym, która umożliwi przedsiębiorcom występowanie o zmianę wysokości świadczeń wynikającej z zawartej umowy, zawiesza egzekucję wynikającą z tego tytułu umów oraz zmienia ustawę o kosztach sądowych, by łatwiej było przedsiębiorcom rozpocząć postępowania przed sądem.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo