25.10.2016
  Wtorek

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  W piątek pogrzeb pilota

  W piątek pogrzeb pilota

  Piotr Ciesielski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Dni, które minęły od piątkowej katastrofy pod Inowrocławiem śmigłowca mi-24 D z 49. Pułku Śmigłowców Bojowych, były dla mieszkańców Pruszcza Gdańskiego czasem zadumy i modlitwy za porucznika Roberta Wagnera, ofiary śmiertelnej tego wypadku.
  Tragicznie zmarłego pilota wspominano w pruszczańskich kościołach podczas niedzielnych mszy św., specjalne nabożeństwo odprawione zostało również w jednostce wojskowej w Pruszczu Gd., w której ostatnio służył. Tutaj też, w czwartek, pożegnają się z nim koledzy. - Uroczystość odbędzie się zgodnie z ceremoniałem wojskowym - informuje major Krzysztof Flis z 49. PŚB. - Będzie czuwanie przy zmarłym i żałobna msza święta, a trumnie towarzyszyć będzie asysta honorowa.

  Pogrzeb pilota odbędzie się w piątek, o godz. 10, w Legionowie, w mieście, z którego pochodzili rodzice porucznika Wagnera. Równolegle z przygotowaniami do pogrzebu toczy się postępowanie prowadzone przez Komisję Badania Wypadków Lotniczych w sprawie katastrofy śmigłowca. Prawdopodobnie zakończone zostanie ono w ciągu miesiąca.

  Szansę na wyjaśnienie okoliczności tragedii daje rejestrator lotów, czyli tzw. czarna skrzynka, który udało się odnaleźć we wtorek rano. Przypomnijmy: Mi-24 D z 49. PŚB w Pruszczu Gd. z niewyjaśnionych przyczyn w czasie dobrej pogody spadł nagle na ziemię w piątek o godz. 22.11. Leciał nad poligonem "Toruń" koło Inowrocławia.

  Załoga ćwiczyła nocne strzelanie przed misją w Afganistanie. Zginął drugi pilot 32-letni porucznik Robert Wagner z Pruszcza Gdańskiego, weteran z Iraku. Ranni zostali pierwszy pilot kapitan Marcin Gwiazdowski oraz technik pokładowy, mł. chor. sztab. Marek Wojciechowski. Obaj wracają do zdrowia na oddziale ortopedycznym szpitala NATO w Bydgoszczy. Jak mówią lekarze, przed nimi tygodnie rehabilitacji.

  Zdaniem płk. rezerwy Ryszarda Michałowskiego z Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, odnalezienie czarnych skrzynek znacznie ułatwi zbadanie przyczyny zdarzenia. Znaleziono bowiem obydwa rejestratory, w jakie wyposażony jest śmigłowiec mi-24D.
  Komisja w pierwszej kolejności zbada tzw. rejestrator parametrów lotu, który notuje prędkość, warunki atmosferyczne, ciśnienie itp., a następnie urządzenie nagrywające rozmowy w kabinie i z kontrolerami lotu.
  1 »

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo