Miasto ułatwi przekształcenie gruntów

  Miasto ułatwi przekształcenie gruntów

  Agata Cymanowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Drastyczny wzrost cen gruntów w kurorcie pociągnął za sobą podwyżkę stawek czynszu za użytkowanie wieczyste gruntu gminnego.
  Podwyżka niejednokrotnie oznacza opłaty nawet 30-krotnie wyższe. Po otrzymaniu nowych stawek sopockie spółdzielnie mieszkaniowe odwołały się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.
  Aby nieco złagodzić podwyżkę, miasto planuje do 95 procent zwiększyć bonifikatę od opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe.

  - W ciągu ostatnich trzech lat ceny gruntu w Sopocie wzrosły nieporównywalnie do realnego wzrostu płac, nie wszystkie spółdzielnie mieszkaniowe skorzystały też przed tym wzrostem z możliwości przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności i dlatego teraz muszą płacić wielokrotnie więcej - wyjaśnia Wieczesław Augustyniak, przewodniczący RM Sopotu.

  - Radni, zwiększając bonifikatę na opłatę za przekształcenie, chcą zmniejszyć jego uciążliwość tym mieszkańcom Sopotu, którzy nie skorzystali do tej pory z tej możliwości.
  Na razie przekształcenia nieruchomości prawa użytkowania w prawo własności nie dokonały dwie spółdzielnie.

  - Sopocka Spółdzielnia Mieszkaniowa złożyła w lutym pięć wniosków o przekształcenie gruntów, co dotyczy wszystkich nieruchomości - wyjaśnia Anna Dyksińska z biura prasowego sopockiego magistratu. - W stosunku do osiemnastu nieruchomości można jeszcze dokonać przekształcenia gruntu na własność.

  To już trzecie w ciągu ostatnich kilku lat podnoszenie bonifikaty. W listopadzie 2005 r. RM Sopotu podjęła uchwałę, która rozszerzała na spółdzielnie mieszkaniowe 90-proc. bonifikatę z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności. Właściciele lokali mieszkalnych, tak w budynkach komunalnych, jak i w spółdzielniach mieszkaniowych, mogli dokonywać przekształceń na takich samych zasadach.

  W marcu ub.r. radni podwyższyli bonifikatę do 91 proc. Na najbliższej sesji sopoccy radni zdecydują, czy zwiększą bonifikatę o kolejne 4 proc. Pod projektem uchwały podpisało się dotąd 10 radnych.

  Droga ziemia
  W 2006 roku średnia cena przekształcanego gruntu wynosiła 470 zł za metr kwadratowy, w roku 2007 już 910 zł za m kw., a w roku ubiegłym aż 1322 zł za m kw.
  Dodatkowo, stawek czynszu za użytkowanie wieczyste gruntu dla spółdzielni nie aktualizowano od 1995 r.
  Opłaty z tytułu użytkowania są zróżnicowane w zależności od takich powierzchni gruntu, na którym stoi dany budynek mieszkalny, liczby lokali mieszkalnych oraz lokalizacji.
  I tak, w przypadku mieszkania o powierzchni 46,91 m kw. w budynku usytuowanym w al. Niepodległości 710, gdzie jest ok. 70 lokali, po zaktualizowaniu ceny trzeba zapłacić już nie 10,68 zł, a 204 zł.
  Większa rozbieżność pojawia się w przypadku mieszkania o powierzchni 107 m kw. usytuowanego w budynku przy ul. Haffnera 40 (z 9 lokalami). Dotąd stawka wynosiła 88,07 zł, a obecnie 1661,51 złotych!

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo