Centrum badań chorób

  Centrum badań chorób

  Kazimerz Netka

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Na najwyższym światowym poziomie, spełniające międzynarodowe standardy - takie ma być laboratorium biotechnologiczne, które w połowie przyszłego roku rozpocznie działalność w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym, na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
  Nigdzie w Polsce nie będzie podobnie nowoczesnej placówki naukowo-badawczej z tej dziedziny, nastawionej na współpracę z biznesem i przedsiębiorstwami. Laboratorium wejdzie w strukturę organizacyjną Bałtyckiego Centrum Biotechnologii i Diagnostyki Innowacyjnej, które znajdzie siedzibę na terenie GPNT.

  - Zaprojektowano je według najnowszych, światowych standardów - mówi Teresa Kamińska, prezes zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
  - Nie będzie problemu z uznaniem za granicą wyników prowadzonych tutaj badań. Jako specjalna strefa zapewniamy infrastrukturę, obiekty, by naszym naukowcom stworzyć jak najlepsze warunki. My wkładamy w to przedsięwzięcie 20 milionów złotych.

  Fundusze pochodzić będą także z dotacji Unii Europejskiej, z programu operacyjnego "Innowacyjna Gospodarka" (70 mln zł) oraz od innych partnerów. Całkowity koszt - 120 mln zł. - W obiektach parku funkcjonować będzie ponad 20 laboratoriów wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt - zapowiada prof. Krzysztof Bielawski, pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego, prezes zarządu Bałtyckiego Centrum Biotechnologii i Diagnostyki Innowacyjnej.

  - Zakres badań obejmie tematykę od ochrony środowiska po nowe leki. Będziemy ściśle współpracować z przemysłem. Diagnostyka obejmie choroby człowieka, głównie nowotworowe, wirusy chorób zakaźnych ludzi i zwierząt, a także związane z przemysłem spożywczym. Po ocenie projektów badawczych przez radę naukową zacznie się ich wdrażanie za pieniądze z naukowych grantów, a także pozyskane z innych źródeł, na przykład z Unii Europejskiej.

  Gdański Park Naukowo-Technologiczny, noszący imię prof. Hilarego Koprowskiego, światowej sławy naukowca, znajduje się w Gdańsku, przy ul. Trzy Lipy 3. Bałtyckie Centrum Biotechnologii i Diagnostyki Innowacyjnej, które będzie się rozwijać w tym parku, zostało powołane przez trzy uczelnie - Politechnikę Gdańską, Akademię Medyczną, Uniwersytet Gdański - oraz samorządy Gdańska i województwa pomorskiego.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo