Podpisali kontrakty na dializy

  Podpisali kontrakty na dializy

  Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Ponad 400 pacjentów dializowanych w pięciu stacjach na Pomorzu (w Akademickim Centrum Klinicznym w Gdańsku, w szpitalu MSW oraz w szpitalach w Wejherowie, Kwidzynie oraz Starogardzie Gd.) może odetchnąć z ulgą.
  Również w ich imieniu przedstawiciele środowiska nefrologicznego (nefrologia to specjalność dotycząca chorób nerek) z całej Polski podpisali w ostatni piątek porozumienie z Narodowym Funduszem Zdrowia.

  Ponad sto stacji dializ w całym kraju zgodziło się podpisać aneksy do kontraktów lub nowe umowy, które będą obowiązywały do 30 czerwca br. - W tym okresie fundusz będzie płacił za jedną hemodializę 400 zł - tłumaczy Mariusz Szymański, rzecznik prasowy Pomorskiego NFZ. - W drugiej połowie stawka ta wzrośnie do 414 zł.

  Spór stacji dializ z NFZ trwał od wielu miesięcy i dotyczył pieniędzy. Fundusz od początku proponował na rok 2009 za jedną hemodializę 400 zł, teoretycznie więc o 20 zł więcej niż w ub.r. W praktyce do końca ubiegłego roku do każdych 380 zł dokładał 25 zł w związku z ustawą podwyżkową. Za każdy zabieg płacił w sumie 405 zł, a więc o 5 zł więcej od stawki zaoferowanej na rok bieżący.

  Biorąc pod uwagę podwyżki cen prądu, gazu i wody zapłata za jedną hemodializę powinna wynosić 445 zł - ripostowała Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska, która w imieniu wszystkich zbuntowanych stacji w Polsce prowadziła negocjacje z centralą NFZ. Ani przez moment nie groziły jednak wstrzymaniem zabiegów dla chorych.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo