Sesja w internecie jest za droga?

  Sesja w internecie jest za droga?

  Wojciech Piepiorka

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Temat retransmisji sesji człuchowskiego samorządu w internecie wraca na jego posiedzeniach jak bumerang od kilku lat. Wielokrotnie interweniowali w tej sprawie mieszkańcy miasta. Pomysłowi przyklaskują niektórzy radni.
  - Mieszkańcy mieliby większy wgląd w naszą pracę, przecież nie mamy nic do ukrycia - mówi Jerzy Górny, entuzjasta pomysłu umieszczenia nagrania z sesji w sieci.

  - Organizujemy spotkania z mieszkańcami, na których mogą usłyszeć odpowiedzi na wszystkie nurtujące ich pytania i to w pewien sposób rekompensuje im brak retransmisji sesji w internecie - odpowiada Maria Kordykiewicz, przewodnicząca RM w Człuchowie.


  - Spotkania radnych z mieszkańcami to dobra praktyka, ale nie zastąpią one sesji, które mają inną rangę i specyfikę - argumentuje z kolei radna Krystyna Łuczycka.

  Łuczycka zauważyła też, że wzorem dla Człuchowa powinny być Chojnice, które publikują na stronie Urzędu Miejskiego nagrania z sesji, a także dokładne stenogramy z posiedzeń rady i komisji.

  - Prowadzimy z sesji na żywo relację foniczną, a już niedługo będzie można śledzić także zapis obrazu - mówi Arseniusz Finster, burmistrz Chojnic. - Wszystko można potem jeszcze odsłuchać, obejrzeć i przeczytać na stronie internetowej miasta. Koszty są żadne, bo firma, która za 600 zł miesięcznie obsługuje naszą stronę internetową, prowadzi relacje z sesji w ramach kontraktu.

  Sesje człuchowskiej rady retransmitowała kiedyś lokalna telewizja kablowa "Josat". Zakończyło się to, gdy kablówkę przejął chojnicki "Petrus" - ku irytacji mieszkańców miasta, którzy posądzali nawet ratusz o celowe zaniechanie transmisji z sesji, żeby ukryć działania rady.

  - Na początku kadencji trzy razy spotykałem się z przedstawicielami "Petrusa", ale nie byli oni zainteresowani nagrywaniem sesji - wyjaśnia burmistrz Człuchowa Ryszard Szybajło.

  Czyw tej sytuacji sesja trafi przynajmniej do internetu? Wygląda na to, że nie. Jak twierdzi burmistrz - nie ma nic przeciwko umieszczaniu nagrań z sesji w sieci. Problem widzi za to w kosztach. Burmistrz przypomina też, że sesje są otwarte dla mieszkańców i każdy zainteresowany ich tematyką, która wcześniej jest umieszczana w internecie, może przyjść, posłuchać i nawet zabrać głos. Urząd wydaje też informator "Prosto z Ratusza".

  - W dobie kryzysu i przed wieloma inwestycjami, jakie nas czekają, nie widzę możliwości nagrywania sesji, bo to wiąże się z dodatkowymi wydatkami - mówi Szybajło. - Jeśli mielibyśmy już to robić, do tematu musielibyśmy podejść porządnie. Nie wyobrażam sobie, żeby sesje nagrywał jakiś urzędnik, a poza tym ratusz nie dysponuje kamerą. Trzeba byłoby zatrudnić specjalistyczną firmę, a nie mamy na to pieniędzy.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo