25.10.2016
  Wtorek

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Serce uzdrowiska bije za słabo

  Serce uzdrowiska bije za słabo

  Tomasz Turczyn

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Stowarzyszenie Przyjaciół Uzdrowiska Dąbki oraz przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia nie pozostawili suchej nitki na wójcie gm. Darłowo Franciszku Kupraczu podczas piątkowej debaty dotyczącej Uzdrowiska Dąbki.
  Wójt, którego zaproszono na spotkanie zorganizowane w miejscowej szkole, nie wziął w nim udziału. Członkowie stowarzyszenia na czele z Jadwigą Czarnołęską-Gosiewską, prezesem, i Janem Górskim, wiceprezesem stowarzyszenia, ostro skrytykowali władze gminy. Najbardziej dostało się wójtowi za zezwolenie na wycinkę 102 drzew rosnących w samym sercu uzdrowiska. Wycięto je w styczniu tego roku.

  - Taka wycinka jest niedopuszczalna, bo zieleń w strefie uzdrowiskowej jest bezcenna - uważa J. Górski.

  - W strefie uzdrowiskowej "A", gdzie są Dąbki, nie ma w ogóle mowy o jakiejkolwiek wycince drzew i jest ona zabroniona mocą ustawy o uzdrowiskach - stwierdził podczas debaty Włodzimierz Śliwiński, naczelnik wydziału ds. lecznictwa uzdrowiskowego w Ministerstwie Zdrowia. - Jestem zdziwiony, że wycina się tutaj drzewa, bez żadnych konsekwencji prawnych.

  Według niego ustawa uzdrowiskowa precyzyjnie zabrania wycinania drzew, co podczas spotkania w szkole podkreślał kilkakrotnie. Dodał jeszcze, że władze samorządowe są zobligowane do opracowania planu zagospodarowania przestrzennego dla uzdrowiska, na co mają dwa lata od uzyskania statusu uzdrowiskowego.

  - Gmina Darłowo nie ma takiego planu, mimo że upłynęło już prawie 1,5 roku ustawowego czasu - powiedział Śliwiński.

  Podczas debaty z mieszkańcami gminy członkowie stowarzyszenia kilkakrotnie podkreślali, że źle widzą przyszłość uzdrowiska. - W Dąbkach nawet nie ma tablicy informacyjnej z napisem "Uzdrowisko Dąbki" witającej kuracjuszy - mówi Jadwiga Czarnołęska-Gosiewska.
  1 »

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo