25.10.2016
  Wtorek

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Jak drapieżne ptaki, czyli "Gaz"

  Jak drapieżne ptaki, czyli "Gaz"

  Grażyna Antoniewicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Szymon Wróblewski to utalentowany dramatopisarz. Duże wrażenie zrobiła na mnie przed kilkoma laty jego sztuka "Gaz", której premiera odbyła się w klubie Żak. Autor sięgnął do wydarzeń z 23 października 2002 roku, kiedy to czeczeńscy terroryści opanowali moskiewski teatr na Dubrowce.
  Użycie gazu paraliżującego w czasie szturmu rosyjskich służb specjalnych doprowadziło wówczas do śmierci około 300 osób, w tym wszystkich terrorystów. I choć w sztuce Wróblewskiego nie było mowy o Rosji ani Czeczenach, pojawili się za to Spartanie sprzeciwiający się Rzymianom, publiczność bezbłędnie odczytała analogie. Spektakl zrealizowali wspólnie artyści teatru Brama z Goleniowa i Stajni Pegaza z Gdańska. Obsypany nagrodami "Gaz" zagrano jednak zaledwie kilka razy. Było to przedstawienie mocne, świetne aktorsko - pozostające w pamięci.

  Po latach Ewa Ignaczak, wspólnie z Danielem Jackiewiczem, postanowiła ponownie zrealizować legendarny "Gaz" z nowym zespołem.

  Terrorystyczny atak Czeczenów jest punktem wyjścia do rozważań o wojnie - przemocy, totalitaryzmie. Tak jak i wtedy siedzimy po obu stronach sceny, na której toczy się akcja - stając się uczestnikami wydarzeń. Nie ma rampy scenicznej, bezpiecznej czwartej ściany. Widzowie, którzy przyszli zobaczyć przedstawienie, stają się częścią spektaklu. Wśród publiczności są również aktorzy. Nieoczekiwanie aktorka Ida Bocian zaczyna się dusić, woła, że to pewnie czyjeś za mocne perfumy. Po chwili inni krzyczą, że czują gaz. Ktoś biegnie otworzyć drzwi i wraca, wołając, że są zamknięte.

  Aktorzy starają się stworzyć uczucie zagrożenia, chcą, abyśmy poczuli się jak zakładnicy na Dubrowce. Nie ma jednak natrętnej aktualizacji, sztuka jest bowiem o wojnie, która nigdy się nie kończy, wojnie, która jest wszędzie: w Czeczenii, Afganistanie, Iraku...

  - Świat jest w stanie permanentnej walki - mówi Szymon Wróblewski.

  Jesteśmy w "Rzymie, czyli nigdzie". W Rzymie, który w swym zwycięskim pochodzie zgniata mniejsze, niezauważalne państewka i narody. Tak jak w teatrze antycznym - niektóre kwestie wyśpiewuje chór Spartan. Rytmicznie i melodyjnie skanduje. Jak drapieżne ptaki, aktorzy podchodzą do widzów, blisko. Atakują głosem, spojrzeniem. Ich krzyk przypomina głos zaniepokojonych ptaków.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo