27.10.2016
  Czwartek

  O czym piszemy na plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń
  27.10.2016
  Zwiń

  Miłość w czasach zarazy

  Miłość w czasach zarazy

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Anton (pierwszy z lewej) z pracującymi u niego Polakami. Joanna - druga z prawej
  1/4
  przejdź do galerii

  Anton (pierwszy z lewej) z pracującymi u niego Polakami. Joanna - druga z prawej

  Joanna idzie ulicą Sapieżyńską w Stanisławowie i z nienawiścią patrzy na flagi ze swastykami powiewające na secesyjnych kamienicach. Mija zakład fotograficzny i serce jej się ściska, bo przypomina sobie Edzia, swojego ukochanego harcerzyka. Tak właśnie o nim myśli: "mój harcerzyk".

  Zdjęcie Edzia w harcerskim mundurze wisiało przed wojną na wystawie. Często przystawała i wpatrywała się w podobiznę chłopca.
  Gdzie go znaleźć? Jak poznać? Kiedyś poszła z mamą na nieszpory i zobaczyła, że jej harcerzyk krząta się w komży przy ołtarzu. Zrobiło jej się gorąco, a potem zimno i znów gorąco. Nie mogła się skupić na modlitwie. Specjalnie zapisała się do kościelnego chóru, bo to stwarzało okazję do spotkania.

  Śpiewała na chwałę Pana, ale myślała o Edziu i jego tylko wypatrywała, choć to pewnie grzech, ale nawet jeśli grzech, to lekki - uspokajała się. W ciągłym napięciu czekała na coś nowego, niezwykłego, wstydliwego... Spacery nad Bystrzycą, dotyk rąk, nieśmiałe pocałunki... A może w czasach zarazy trzeba żyć szybciej, bardziej intensywnie, czasu jest przecież tak mało - zastanawia się, idąc ulicą Sapieżyńską, ale jest już za późno. Sowieci aresztowali Edwarda w 1941 roku, kilka miesięcy przed wybuchem wojny radziecko-niemieckiej.

  Mija farę, w której Henryk Sienkiewicz umieścił sławną scenę mszy pogrzebowej odprawianej za duszę pana Wołodyjowskiego. Boże, żegna się, czemu ja o pogrzebach rozmyślam, co za nieszczęsny kraj ta Polska, ciągle wojny i wojny. Już rok mija, jak aresztowano Edzia, i ciągle nie wiadomo, co się z nim dzieje. Matko Boska, ratuj go, ratuj... Wszystko poświęcił dla sprawy.
  1 3 4 5 ... 7 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo