Raport PiS o układzie sopockim do kosza

  Raport PiS o układzie sopockim do kosza

  Piotr Weltrowski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Śledczymi z gdańskiej Prokuratury Okręgowej nie wstrząsnął słynny raport sopockiego PiS dotyczący "układu sopockiego".
  W przypadku wszystkich opisanych w nim spraw, z wyjątkiem tych które już wcześniej badano, a także tych które pozostają w orbicie zainteresowań Prokuratury Krajowej, odmówiono wszczęcia śledztwa.

  Liczący 151 stron dokument działacze sopockiej opozycji stworzyli tuż po wybuchu tzw. afery sopockiej. We wrześniu zeszłego roku złożyli go w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jego adresatami byli, oprócz premiera, m.in. Julia Pitera oraz były minister sprawiedliwości - Zbigniew Ćwiąkalski.

  Okazuje się jednak, iż sprawdzenie zawartych w nim informacji odbyło się na znacznie niższym szczeblu - przez Prokuraturę Apelacyjną w Gdańsku, trafił on do gdańskiej Prokuratury Okręgowej. Śledczy przeanalizowali dokument, przesłuchali też jego autorów.
  Na nic się to jednak zdało, gdyż na jego podstawie nie wszczęto żadnego nowego śledztwa.

  - Raport bardziej sygnalizował pewne sprawy niż je dokładnie opisywał - tłumaczy Grażyna Wawryniuk, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.
  Niemniej badanie raportu prokuratorzy zakończyli, wydając prawomocną decyzję dotyczącą odmowy wszczęcia postępowań w kilkunastu zasygnalizowanych w dokumencie wątkach. W większości wypadków odmowę wszczęcia postępowania uzasadniono brakiem danych, tylko w trzech wypadkach - brakiem znamion popełnienia przestępstwa.

  Wyodrębniono też z raportu wątki, które są lub były wcześniej przedmiotami śledztw. Dotyczy to przede wszystkim pięciu spraw, które już od jakiegoś czasu bada gdańskie biuro do spraw przestępczości zorganizowanej Prokuratury Krajowej. Wątki te związane są z budową nowego Centrum Sopotu, przejęciem przez spółkę Capital Park dwóch sopockich kin, budową na sopockiej plaży "szafy z filmu Polańskiego", wydawaniem w mieście koncesji na sprzedaż alkoholu oraz opisywaną przez "Polskę Dziennik Bałtycki" w lipcu zeszłego roku sprawą rozbudowy kamienicy przy ul. 3 Maja w Sopocie.
  1 3 4 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo