Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MATURA 2013 z CKE. Jak przetrwać egzamin ustny z języka polskiego?

AMN
Tomasz Bołt
Trwa MATURA 2013. Choć sporo stresujących egzaminów jest już za maturzystami, wielu abiturientów wciąż w panice czeka na maturę ustną z języka polskiego. Jak podkreślają jednak nauczyciele, nawet dla tych absolwentów, którzy nie przepadają za egzaminami ustnymi, prezentacja maturalna nie musi oznaczać nerwów i krępującej ciszy na egzaminie. Wystarczy dobrze się przygotować i nastawić psychicznie.

- Metod nauki przed prezentacją może być tyle, ilu jest abiturientów. Jeśli dany sposób nie odpowiada konkretnej osobie, powinna spróbować innej - mówi nauczyciel języka polskiego, Elżbieta Kęsicka z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego "Lingwista" w Gdańsku. - Są abiturienci, dla których bardzo przydatne będą ćwiczenia opowiadania swojej prezentacji maturalnej przed lustrem. Dobrym sposobem jest też zaprezentowanie swojego tematu na forum rodziny. Jeśli absolwent opowie o nim najpierw przed mamą i babcia, przed komisją nie będzie już tak się stresował - zaznacza.

Nauczyciele podpowiadają również, że warto ze stoperem mierzyć czas, jaki upływa podczas przemowy abiturienta. Dzięki temu łatwiej będzie rozplanować go na maturze ustnej.

- Trzeba pamiętać, że niezwykle ważne jest przedstawienie końcowych wniosków swojej pracy. Dlatego należy tak sobie zaplanować prezentację, aby wystarczyło czasu na podsumowanie - podkreśla polonista z "Lingwisty".

Do innych metod nauki prezentacji należy też nagrywanie się. Dzięki temu łatwiej dostrzec swoje ewentualne błędy czy stwierdzić, co należałoby jeszcze poprawić.

Wielu polonistów przypomina również, że nauka całej prezentacji "słowo w słowo" na pamięć, może być zgubna. Warto zerkać w konspekt, bo jeśli przez stres zapomni się fragmentu, łatwo pozwoli on płynnie przejść do kolejnego punktu.

- Nie wolno też streszczać lektur! - przypomina Elżbieta Kęsicka.

Nauczyciele uspokajają również, że nawet jeśli w trakcie prezentacji zapomni się, o czym miało się mówić, głucha cisza nie powinna przerażać. Wystarczy zrobić wtedy kilka głębokich oddechów i spróbować swoimi słowami opowiedzieć o tym, co przygotowywało się przecież tak długo.

Ale najważniejsze zdaniem polonistów jest to, by do egzaminu podejść z pozytywnym nastawieniem. W końcu w komisji egzaminacyjnej siedzą nauczyciele, którym również zależy, aby abiturientowi poszło jak najlepiej. Liczy się też dobre wrażenie, dlatego uprzejme "dzień dobry" i uśmiech na powitanie na pewno nie zaszkodzi!

ARKUSZE egzaminów i ODPOWIEDZI znajdziecie na naszej stronie w zakładceMATURA 2013.

MATURA 2013 Terminy, porady, pytania, odpowiedzi

Zobacz ARKUSZE testów maturalnych i ODPOWIEDZI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki