Raport z fascynacji. Dom wariatów

  Raport z fascynacji. Dom wariatów

  Henryk Tronowicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Mistrz pióra Ryszard Kapuściński wyliczał kiedyś Goethemu przedmioty, które absorbowały wielkiego niemieckiego poetę. Chodziło o dziedziny takie jak geologia, botanika, architektura, rzeźba, numizmatyka, klimatologia.
  I oto teraz, kilka dni temu, na Uniwersytecie Gdańskim grono zafascynowanych dziełem Kapuścińskiego badaczy sięgnęło po ów instrument Kapuścińskiego, aby tym razem zdefiniować osobowość twórczą... samego Kapuścińskiego.

  Stając przed salą wykładową wypełnioną przez studentów, dr Marcin Całbecki wyliczył domeny, w których Kapuściński okazywał biegłość. Wyliczył ich cały tuzin. Kapuściński to dziennikarz, eseista, antropolog kultury i filozof kultury, historyk, pisarz, podróżnik, poeta, reportażysta i reporter, fotograf i fotografik.

  To zaniepokoiło prof. Bohdana Dziemidoka, który do ogródka uprawianego przez Kapuścińskiego bez namysłu dorzucił kulturoznawstwo i człowiekoznawstwo (!). Po czym - na jednym oddechu - nazwał Kapuścińskiego mędrcem. Dla pani prof. Małgorzaty Czermińskiej z kolei Kapuściński to pisarz. Pisarz mędrzec. Pisarz erudyta. I znów na jednym oddechu - Kapuściński to Herodot współczesny!

  Do Herodota porównał Kapuścińskiego również prof. Wiktor Pepliński. Gromadząc opinie o wydarzeniach, Kapuściński - podobnie jak Herodot - nigdy nie polegał li tylko na jednym źródle informacji.

  Spotkanie na gdańskiej uczelni, o czym na naszych łamach już pisano, zaszczyciła dr med. Alicja Kapuścińska, wdowa po pisarzu, która podzieliła się ze słuchaczami licznymi wspomnieniami o mężu. Przypomnę tu dramatyczny incydent, jaki przydarzył się Kapuścińskiemu w Ugandzie. Kiedyś, nie pytając o zgodę, pstryknął zdjęcie pewnemu fotogenicznemu Murzynowi. Reakcja była nieoczekiwana i gwałtowna. Sfotografowany Murzyn wpadł w panikę. Bo w jego przekonaniu, fotografia odbiera duszę!

  Ciśnie się pytanie, czy właściwości takie ma może również telewizja. Otóż u nas nad Wisłą pan prezydent i pan premier, kiedy tylko w ich w pobliżu nie ma kamer, podobno prowadzą całkiem miłe dialogi (Skąd wiem? Mówili o tym w telewizji).

  Pamiętam, 10 lat temu Kapuściński był w Kartuzach. Podróż powrotna do Warszawy zajęła mu sześć godzin. I co? Jaką wiedzą Kapuściński popisał się wtedy? Wiedzą o drogach czy wiedzą z psychiatrii? Polskie drogi nazwał domem wariatów! Na drogach słynących z fatalnych nawierzchni początkujący kierowcy upajają się szybkością.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo