Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MATURA 2013 z CKE. 35 licealistów przystąpi do egzaminu z języka kaszubskiego

Bartosz Cirocki
Tomasz Bołt
Trwa MATURA 2013. W czwartek pomorscy abiturienci przystąpią do pisemnych egzaminów maturalnych z języka kaszubskiego. W tym roku zdecydowało się na to 35 licealistów - więcej niż zdających np. filozofię, łacinę czy język włoski. Jedna osoba podejmie wyzwanie ponownie, pozostałe pierwszy raz.

Na zdawanie kaszubskiej matury zdecydowali się uczniowie z Brus, Kartuz, Sierakowic, Przodkowa, Wejherowa, Bytowa. Najwięcej chętnych jest w I LO w Kościerzynie. 11 osób zadeklarowało tam chęć zmierzenia się z zadaniami z egzaminu na poziomie podstawowym, a pięć na rozszerzonym. Przed rokiem oba typy zdawało 18 osób.

- Zachęcamy uczniów do zdawania matury z kaszubskiego, bo nic ich to nie kosztuje, a w przyszłości jest dodatkowym atutem i potwierdzeniem znajomości tego języka, co na obszarze Kaszub często okazuje się przydatne - zauważa Jarosław Charszla, dyrektor placówki. - Myślę, że zainteresowanie naszych uczniów tym egzaminem wynika także z ciekawego sposobu prowadzenia lekcji. Wiedzę zdobywają nie tylko w ławkach, organizujemy im też wyjazdy i zajęcia w terenie, umożliwiając bezpośredni kontakt z regionalną kulturą.

Zdana matura z języka kaszubskiego jest pożądana zwłaszcza przez osoby wiążące swą przyszłość z nauczaniem regionalnej mowy. Przyszli belfrowie i nie tylko powinni zainteresować się ofertą Uniwersytetu Gdańskiego, który ogłosił już rekrutację na nowe stacjonarne studia licencjackie na kierunku etnofilologia kaszubska.

- Jeśli zainteresowanie będzie wystarczające, pierwsi studenci rozpoczną naukę od roku akademickiego 2013/2014 - informuje sekretariat UG.

Uczelnia prowadzi też studia podyplomowe z języka kaszubskiego. Pierwsi uczestnicy kończą właśnie trzeci semestr, w tym roku odbędzie się kolejny nabór na 30 miejsc.

Maturę z języka kaszubskiego zdawać można od 2005 r. Rekordowa liczba abiturientów przystąpiła do niej w ubiegłym roku. Poziom podstawowy wybrało 28 zdających, dla których średnia wyników wyniosła 68 proc. Nieco gorszą średnią notę - 64 proc. - uzyskało 13 osób, które zmierzyły się z poziomem rozszerzonym.

- Dla uczniów zdających egzamin na poziomie podstawowym zadaniami trudnymi i umiarkowanie trudnymi okazały się te, w których poproszeni byli o wskazanie wyrazów emocjonalnie nacechowanych oraz o poprawne rozpoznanie części mowy - ocenia ubiegłoroczne egzaminy Centralna Komisja Egzaminacyjna. - Dla uczniów piszących egzamin na poziomie rozszerzonym zadaniami najtrudniejszymi były te polegające na rozumieniu znaczenia związków frazeologicznych.

[email protected]

MATURA 2013 Terminy, porady, pytania, odpowiedzi

Zobacz ARKUSZE testów maturalnych i ODPOWIEDZI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki