Na Gdynię lubię patrzeć z góry

  Na Gdynię lubię patrzeć z góry

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Bałtycki

  Z Kacprem Kowalskim z Gdyni - nagrodzonym w konkursie World Press Photo w kategorii reportaż - o sztuce i rozrywce rozmawia Ryszarda Wojciechowska
  Architekt, paralotniarz, fotograf. To dobra kolejność? Czy może trzeba coś przestawić?
  To przede wszystkim dobre pytanie (śmieje się). W moim życiu latanie, fotografowanie i architektura pojawiły się niemal jednocześnie. Początek studiów architektonicznych to także początek przygody z paralotnią i robieniem zdjęć z lotu ptaka. Potem, będąc już architektem, zorientowałem się, że w tym zawodzie zdjęcia robione z powietrza też się przydają. Bo żeby coś zaprojektować z sercem, warto się wznieść i obejrzeć miejsce, na którym ma powstać projekt.

  I udaje ci się połączyć te trzy pasje?
  Stopniowo pasja do latania i fotografowania wzięła górę nad architekturą.

  A jednak.
  Coraz częściej myślałem: - No dobrze, jest piękna pogoda. A ja muszę siedzieć tu, za biurkiem, przy desce kreślarskiej. Zamiast być tam, pod chmurą. I latać. Robić zdjęcia. Kiedy tak myślałem, moja wydajność pracy spadała (śmieje się).

  Przyjemność musiała wziąć górę.
  Złapanie takiego bakcyla jest jak wyrok. Jak nieuleczalna choroba. Tak samo jest z tymi, którzy uprawiają windsurfing. Siedzi sobie człowiek spokojnie w pracy i nagle dostaje SMS-a, że w Rewie pięknie wieje i że koledzy pływają. Po takiej wiadomości zaczynają mu się trząść ręce. Chodzi od okna do okna. Nie może się skupić na pracy. Myśli tylko o tym, żeby wsiąść do samochodu, jechać i pływać. Podobnie było z moją potrzebą latania i fotografowania.

  Kiedy już stałeś się głównie fotografem?
  Pięć, sześć lat temu zacząłem robić zdjęcia pełną parą.

  Fotografujesz tylko z lotu ptaka?
  Zdarza mi się też z ziemi, ale tylko wtedy kiedy widzę coś naprawdę ciekawego.

  II nagroda na World Press Photo to wielki sukces. Jak zareagowałeś na wiadomość o niej? Z niedowierzaniem czy może pomyślałeś - należała mi się.
  O tej nagrodzie dowiedziałem się z poślizgiem, dopiero następnego dnia od ogłoszenia wyników. Byłem w Australii na zawodach paralotniowych. I żyłem zupełnie innymi emocjami. Wiedziałem, że teraz codziennie rano wstaję po to, żeby wjechać na górę i ścigać się z innymi. Byłem tymi myślami owładnięty. I nagle ta wiadomość o nagrodzie! Ścięło mnie z nóg, kiedy usłyszałem. Chęć ścigania się spadła niemal do zera.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo