27.10.2016
  Czwartek

  O czym piszemy na plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń
  27.10.2016
  Zwiń

  Szczepienia odłożone na lepsze czasy

  Szczepienia odłożone na lepsze czasy

  Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Radni Prawa i Sprawiedliwości mają za złe władzom miasta, że wycofały się z obietnicy zaszczepienia przeciw HPV wszystkich dziewcząt w wieku 12 lat.
  Prezydent Paweł Adamowicz tłumaczy tę decyzję pogłębiającym się kryzysem ekonomicznym i koniecznością szukania oszczędności.

  Jego współpracownicy dodają - już nieoficjalnie - że po pierwsze, skuteczność tej szczepionki budzi jeszcze wątpliwości; po drugie, wejście w ten program oznacza konieczność jego kontynuacji w latach następnych i ogromny wydatek dla miasta; a po trzecie, z profilaktycznej akcji, która ma dać realne korzyści młodym gdańszczankom, politycy zrobili sobie hasło wyborcze, co budzi niesmak.

  Na pomysł zafundowania szczepionek przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV mieszkankom Gdańska radni PiS wpadli dwa lata temu. Postanowili pójść śladem Gdyni, która ruszyła z programem szczepień przeciw HPV swoich nastolatek.

  - Napisaliśmy list w tej sprawie do prezydenta Adamowicza - przypomina Jacek Teodorczyk, szef Komisji Spraw Społecznych i Ochrony Zdrowia Rady Miasta Gdańska.

  - O dziwo, zgodził się wtedy bez problemu - dodaje radny Wiesław Kamiński.
  W grudniu ubiegłego roku prezydent podjął stosowną decyzję, jednak środki na ten cel nie zostały zarezerwowane w budżecie. Przygotowania do rozpoczęcia szczepień w tym roku szły pełną parą, gdy nagle włodarze Gdańska się wycofali.

  - Logistycznie jesteśmy w pełni przygotowani - zapewnia Teresa Plichta, dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Gdańska. - Zaszczepienie 1900 dziewcząt w wieku 12 lat, które aktualnie mieszkają w Gdańsku, kosztowałoby jednak ok. 2,5 mln zł. To zbyt duże obciążenie dla miasta, które w realiach kryzysu musi oglądać dwa razy każdą złotówkę. Nie oznacza to jednak, że miasto wycofuje się z tego projektu, a jedynie to, że odsuwa go w czasie - dodaje.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zdrowie przede wszystkim zależy od nas samych

  tkkf.org.pl (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  W dniach od 1 do 31 maja 2009 r. Zarząd Pomorskiego Związku Towarzystw Krzewienia Kultury Fizycznej w Gdańsku(www.tkkf.org.pl) organizuje akcję prozdrowotną „Miesiąc dla...rozwiń całość

  W dniach od 1 do 31 maja 2009 r. Zarząd Pomorskiego Związku Towarzystw Krzewienia Kultury Fizycznej w Gdańsku(www.tkkf.org.pl) organizuje akcję prozdrowotną „Miesiąc dla Zdrowia”.
  Jak co roku główne cele akcji zostaną zrealizowane poprzez nieodpłatne udostępnienie obiektów sportowo – rekreacyjnych Pomorskiego TKKF i pomorskiego koordynatora Ognisko TKKF"Rozstaje". Prosimy o przysyłanie DEKLARACJI WSPÓŁPRACY - wolnego wstępu na zajęcia specjalistyczne, testy, pokazy ćwiczeń, fachowe poradnictwo z zakresu promocji zdrowia środkami kultury fizycznej, edukacji zdrowotnej , rehabilitacji ruchowej, sportu i rekreacji oraz innych.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zdrowie przede wszystkim

  Obserwator (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  Zdrowie przede wszystkim Panie Prezydencie! Prezydent Szczurek zrobił to już dawno a Pan znajduje jakieś tam ale. Przedstawiciele PiS pokazują Panu sposób pozyskania owych 2,5 mil. zł. Co Pan zrobi...rozwiń całość

  Zdrowie przede wszystkim Panie Prezydencie! Prezydent Szczurek zrobił to już dawno a Pan znajduje jakieś tam ale. Przedstawiciele PiS pokazują Panu sposób pozyskania owych 2,5 mil. zł. Co Pan zrobi będzie to dobry test na Pańską racjonalność lub jej brak.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo