Chorzy są bliscy paniki

  Chorzy są bliscy paniki

  Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Brak porozumienia z NFZ w sprawie tegorocznych kontraktów na dializy zmusza właścicieli wykonujących je placówek medycznych do szukania oszczędności. Odbiją się one na pacjentach.
  Materiały podobne
  I tak czterdziestu ciężko chorych pacjentów z powiatu bytowskiego, człuchowskiego i słupskiego - dializowanych w Miastku - będzie musiało na własną rękę dojeżdżać do stacji, a po zabiegu wracać do domu. Inni pacjenci stracą prawo do posiłku po wyczerpującej hemodializie, a w jej trakcie nie będą mogli... oglądać telewizji.

  Dwie trzecie stacji w całej Polsce od początku roku finansuje te zabiegi ratujące życie z własnej kieszeni.
  Wpędza je to w poważne kłopoty finansowe. Z końcem roku umowy z NFZ wygasły też dwunastu stacjom dializ na Pomorzu. Sześć z nich (w ACK w Gdańsku i w szpitalach w Wejherowie, Miastku, Kwidzynie, Starogardzie Gd. i gdańskim szpitalu MSW) nie podpisało nowych kontraktów. Jednak jeden z punktów starej umowy przedłużył ją jeszcze na dwa miesiące tego roku. Tym samym obowiązują one jeszcze do końca tego tygodnia.

  - Żadna ze stacji nie przestanie dializować chorych - zapewnia prof. dr hab. Bolesław Rutkowski, krajowy konsultant w dziedzinie nefrologii.

  Oczywiście pod warunkiem, że nie straci płynności finansowej. Stacje dializ na Dolnym Śląsku, w Warmińsko-Mazurskiem i Łódzkiem już zaczęły ograniczać usługi świadczone ciężko chorym na nerki.
  Doktor Krzysztof Wruk - prezes spółki z o.o. Centrum Usług Medycznych "Dializa", właściciel czterech stacji na terenie Polski (w tym w Miastku) - uważa, że zaoszczędzić może jedynie na transporcie pacjentów, co stanowi 10 proc. kosztów dializy.

  - O cięciu kosztów medycznych zabiegu hemodializy nie ma w ogóle mowy - podkreśla dr Wruk i przyznaje, że dla pacjentów finansowanie dojazdów na zabiegi z własnej kieszeni byłoby ogromnym obciążeniem. Może jednak okazać się, że stacje, postawione przez NFZ pod murem, nie mają innego wyjścia. - Zaprosiliśmy sześć stacji do rokowań - twierdzi tymczasem dr Tadeusz Jędrzejczyk, zastępca dyrektora pomorskiego NFZ ds. medycznych.

  Jako członek krajowego zespołu, który prowadził rozmowy z Sekcją Nefrologii Izby Gospodarczej Medycyna Polska [zrzesza ponad sto stacji w całej Polsce - red.] nie ukrywa jednak, że zgody na wyższą stawkę za hemodializę nie będzie. A o to właśnie toczy się spór. NFZ oferuje za nią 405 zł, stacje żądają 445 zł. Nieco wyższą wycenę NFZ zaoferował jedynie za dializowanie dzieci, pacjentów zakażonych wirusem żółtaczki typu B i C oraz HIV.

  - Kwota refundacji hemodializy w naszym kraju jest niższa aniżeli w Słowacji (150 euro), Czechach (180 euro) czy Rumunii (150 euro) - alarmuje w liście do minister zdrowia Ewy Kopacz prof. Rutkowski.

  - Przeciąganie tej sytuacji stwarza realne zagrożenie dla ponad 10 tysięcy osób, dla których leczenie nerkozastępcze stanowi jedyną opcję utrzymania przy życiu.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo