Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Post - ważny okres każdej wielkiej religii

Karolina Kulaszewicz
Czas pokuty i postu, który w środę rozpoczynają chrześcijanie, jest charakterystyczny również dla innych religii
Czas pokuty i postu, który w środę rozpoczynają chrześcijanie, jest charakterystyczny również dla innych religii Adam Warżawa
"Pamiętaj człowieku, że prochem jesteś i w proch się obrócisz" - te słowa usłyszą dziś miliony katolików, którzy w Środę Popielcową rozpoczynają trwający 40 dni wielki post. To czas pokuty i nawrócenia, okres przygotowujący do najważniejszego święta wszystkich chrześcijan - zmartwychwstania Chrystusa.

W czasie mszy świętych odprawianych w Środę Popielcową kapłan posypuje głowy wiernych popiołem, który oznacza skruchę, gotowość do przemiany i pojednania. Księża zgodnie podkreślają, że najważniejsze w okresie wielkiego postu jest to, by się zastanowić nad swoim życiem, znaleźć czas na refleksję, zadumę i rachunek sumienia. Dla każdego chrześcijanina powinien być to okres jak najlepszego przygotowania do świąt wielkanocnych.

Nieprzypadkowo wielki post trwa 40 dni. W Biblii bowiem 40 jest liczbą symboliczną. Oznacza czas oczyszczenia i przygotowania na spotkanie z Bogiem. I tak - 40 lat Izraelici błąkali się po pustyni, 40 dni trwał potop, 40 dni spędził Mojżesz na górze Synaj i 40 dni Pan Jezus pościł na pustyni.

Czas pokuty i postu, który w środę rozpoczynają chrześcijanie, jest charakterystyczny również dla innych religii. W tradycji islamu, drugiej na świecie religii pod względem liczby wyznawców, takim okresem jest ramadan.

- To 29 lub 30 dni postu, w czasie którego muzułmanie wstrzymują się od spożywania posiłków, napojów, a także od życia płciowego od wschodu do zachodu słońca - tłumaczy Selim Chazbijewicz, przewodniczący Związku Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej. Wyznawcy islamu poszczą, by ćwiczyć samokontrolę, która ma potem pomóc panować nad swoimi pragnieniami.

- Jest to czas oczyszczenia, medytacji, skupienia i modlitwy. Od wschodu do zachodu słońca pościmy, w nocy natomiast odmawia się specjalne modlitwy - dodaje Selim Chazbijewicz. Ramadan przypada na dziewiąty miesiąc księżycowego kalendarza muzułmańskiego. To właśnie w tym okresie rozpoczęło się objawianie Koranu. Archanioł Gabriel ukazał się Mahometowi, przekazując kilka wersów przyszłej świętej księgi islamu.

Wyznawcy judaizmu mają kilka okresów, w których obowiązuje ich post. Najważniejszym jest jednak święto Jom Kipur. To Dzień Pojednania, wypełniony modlitwami i błaganiami. W Jom Kipur, które trwa od zachodu słońca do zapadnięcia nocy następnego dnia, żydzi mają zakaz jedzenia i picia, kąpieli, mycia się, używania jakichkolwiek kosmetyków, nie wolno im również zakładać skórzanego obuwia, a także współżyć. W tym roku święto Jom Kipur przypada 28 września.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki