Sobota
  22.10.2016

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Gdańsk przyciąga informatyków

  Gdańsk przyciąga informatyków

  Paweł Rydzyński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Gdańsk jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miast na świecie, jeśli chodzi o lokalizację inwestycji związanych z technologią informacyjną (tzw. IT) - wynika z raportu przygotowanego przez międzynarodową firmę consultingową KPMG.
  IT to dziedzina informatyki używana do tworzenia, gromadzenia i przesyłania informacji. Przez kilka lat z rzędu dynamika rozwoju rynku IT w Polsce przekraczała 10 proc. Zdaniem KPMG, światowy kryzys nie powinien odbić się na branży IT.

  - Międzynarodowe korporacje w ramach redukcji kosztów będą bowiem budować centra usług IT - uważa Jerzy Kalinowski z tej firmy.

  KPMG zatrudnia 137 tys.
  osób w 144 krajach. Jej eksperci wskazali kilkanaście miast na świecie, które uznać można za najlepszą lokalizację inwestycji typu IT-BPO. Tak eksperci charakteryzują firmy outsorcingowe, które w branży technologii informacyjnej świadczą usługi dla podmiotów zewnętrznych.
  Gdańsk znalazł się w tej stawce jako jedyne miasto w Polsce, między innymi obok Kairu, Rostowa nad Donem, Belgradu i Lwowa.

  - Mam nadzieję, że ten raport sprawi, iż północ Polski przestanie być traktowana jako pustynia inwestycyjna - mówi Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

  Do tej pory za najbardziej atrakcyjne dla branży IT polskie miasta uznawano Kraków i Wrocław. Co sprawiło, że dobra opinia przeniosła się teraz na Gdańsk? Otóż, jak podkreślają eksperci z KPMG, 1,5 tys. osób studiuje w tej chwili na trójmiejskich uczelniach informatykę. Mimo obecności takich firm, jak Asseco czy Intel, nie ma zbyt dużej konkurencji na rynku specjalistów IT.

  - Duże znaczenie mają też plany przedłużenia autostrady A1 oraz rozbudowy lotniska w Rębiechowie, w tej chwili najszybciej rozwijającego się portu lotniczego w Polsce - mówi Jerzy Kalinowski.
  Zbigniew Libera z KPMG dodaje, że przyszłych inwestorów z branży IT może zachęcić powstanie Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego.

  GARG, formalnie działająca od 16 lutego, ma za zadanie zagospodarować ponad 200 hektarów na zapleczu Portu Północnego oraz w okolicy lotniska w Rębiechowie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo