28.10.2016
  Piątek

  O czym piszemy na plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Lech Wałęsa potraktowany jak osoba drugiej kategorii

  Lech Wałęsa potraktowany jak osoba drugiej kategorii

  Dorota Abramowicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Odmawiając wydania Lechowi Wałęsie dokumentów powszechnie znanych i publikowanych w książce Cenckiewicza i Gontarczyka "SB a Lech Wałęsa" oraz w internecie, gdański IPN potraktował prezydenta jak obywatela drugiej kategorii.
  Przy okazji naruszył prawomocne rozstrzygnięcia Sądu Lustracyjnego oraz podważył decyzję samego IPN o nadaniu Wałęsie statusu osoby pokrzywdzonej. "Polska Dziennik Bałtycki" dotarła do liczącego 28 stron odwołania, złożonego na ręce dyrektora IPN w Gdańsku przez pełnomocnika Lecha Wałęsy, mec. Romana Nowosielskiego.

  W czwartek media poinformowały, że IPN potraktował Wałęsę jak agenta, odmawiając udostępnienia mu dokumentów na temat jego osoby. To 17 kartek z siedmiu dokumentów, prawdopodobnie pochodzących z 1978 r. i z lat 80. Rzecznik oddziału IPN w Gdańsku Adam Chmielecki odmówił nam podania przyczyn decyzji podjętej przez dyrektora Mirosława Golona, stwierdzając krótko: - Bez komentarza.

  Nie wiemy też, kiedy taka decyzja zapadła. Sprawa była trzymana co najmniej miesiąc w tajemnicy, do czasu "kontrolowanego przecieku" do prasy.

  - Na pewno źródłem przecieku nie był pan prezydent - twierdzi osoba z otoczenia Wałęsy.

  Odwołanie Lecha Wałęsy wpłynęło do gdańskiego IPN w styczniu tego roku, skąd miało być przesłane do centrali instytutu. Janusz Kurtyka w ostatni piątek powiedział na antenie jednej z telewizji, że sprawa jeszcze nie trafiła na jego biurko.

  - IPN tylnymi drzwiami zmierza do podważenia prawomocnych rozstrzygnięć Sądu Lustracyjnego z 2000 r. oraz decyzji samego instytutu z 2005 o nadaniu Lechowi Wałęsie statusu osoby pokrzywdzonej - twierdzi pełnomocnik b. prezydenta, Roman Nowosielski. - Co ciekawsze, powyższe rozstrzygnięcia wydano w oparciu o ten sam materiał dowodowy, na podstawie którego panowie Cenckiewicz i Gontarczyk później w książce usiłowali postawić tezę, że Lech Wałęsa był tajnym współpracownikiem służb. Decyzja IPN nie ma podstaw materialno-prawnych, wobec tego jest nieważna. Można oczywiście pozbawić obywatela statusu osoby pokrzywdzonej, ale procedura ta bezwarunkowo podlega kontroli sądowej!
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wałęsa znowu robi zadymę medialną.

  Kaszebe (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 8

  Przecież nie może żyć kiedy się o nim nie pisze ani nikogo nie opluje.Skończcie już ten żałosny spektakl.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Drzewka genealogiczne w modzie

  Anilah (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

  Wiosna idzie, więc intensyfikuje się zainteresowanie drzewkami a szczególnie drzewkami genealogicznymi. W szczególności więc od Bugaja dowiadujemy się o korzeniach drzewka red. GW Łuczywo, od...rozwiń całość

  Wiosna idzie, więc intensyfikuje się zainteresowanie drzewkami a szczególnie drzewkami genealogicznymi. W szczególności więc od Bugaja dowiadujemy się o korzeniach drzewka red. GW Łuczywo, od Kurskiego
  o korzeniach dziadka Tuska, od Wałęsy o korzeniach Cenckiewicza a od dawna znamy przecież korzenie Michnika.
  Odkrycie goni za odkryciem a nie wielkiego wysiłku wymaga przecież aby odkryć, że pra, pra, ..... pradziadkami nas wszystkich byli siostrzeńcy ... małpy. I właśnie dlatego jest tak wesoło pod tą szerokością geograficzną!
  dojść do odkrycia globalnegozwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  BO UKRADNIE

  AS (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 11

  Jak był prezydentem to ukradł i nawet jeden z kradzionych opublikował.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo