Uczelnia bez studentów

  Uczelnia bez studentów

  Wawrzyniec Rozenberg

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Filii olsztyńskiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Rusocinie grozi zamknięcie z powodu braku chętnych do studiowania. Na razie zawieszono rekrutację. Rektor prof. Józef Górniewicz zastrzega, że uczelnia zakłada, iż nie będzie przyjmowała nowych żaków w Rusocinie jedynie w 2009 r.
  Przyznaje jednocześnie, że jeśli sytuacja małej liczby chętnych powtórzy się przez trzy lata, uniwersytet zastanowi się nad zamknięciem jedynej na Pomorzu filii wyższej uczelni działającej na wsi.

  Do powstania Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego UWM w Rusocinie, miejscowości kojarzonej z kształceniem kadr dla rolnictwa ze względu na istniejący w niej Zespół Szkół Rolniczych, udało się doprowadzić przed siedmioma laty. Po początkowym okresie dużego zainteresowania, liczba studentów maleje z roku na rok. Kształcenie 70 osób, które obecnie studiują, ma trwać normalnie do ukończenia przez nie uczelni.

  - Studia techniczne UWM dają możliwość łatwiejszego zdobycia pracy - uważa Tadeusz Bąkowski, kierownik ZOD. - Dlatego, organizując ten ośrodek, zależało mi, żeby były to studia techniczne, nastawione na kształcenie fachowców poszukiwanych przez firmy, a w mniejszym stopniu naukowców. Małe zainteresowanie maturzystów jest zaskakujące.

  - Rusocin leży w pobliżu Żuław, więc przy warunkach, jakie panują tu do hodowli zwierząt i uprawy ziemi, studentów nie powinno brakować - uważa Teresa Mejna-Kopania, absolwentka uczelni. - Jestem bardzo zdziwiona sytuacją.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo