Oblewali kursantów, aby ci później dawali im łapówki

  Oblewali kursantów, aby ci później dawali im łapówki

  Jacek Klein

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  W Pomorskim Ośrodku Ruchu Drogowego, według funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego, przez kilka lat na wielką skalę działała grupa przestępcza. Teraz zatrzymanych zostało 14 egzaminatorów PORD, 17 instruktorów nauki jazdy, 7 pracowników administracyjnych i 8 właścicieli ośrodków szkolenia. Mieli oni brać pieniądze za załatwienie egzaminu na prawo jazdy. Wszystkim grozi do ośmiu lat pozbawienia wolności.
  - W czynnościach służbowych zawieszonych zostało już 14 egzaminatorów. Zastosowano wobec nich środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego w wysokości do 75 tysięcy złotych - podkreśla Zbigniew Niemczyk, szef Biura ds. Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej w Gdańsku.

  Trwające od kilku miesięcy śledztwo ujawniło, że podejrzani związani byli w większości z gdyńskim oddziałem PORD.
  Z ustaleń policjantów wynika, że trzon grupy stanowili egzaminatorzy, którzy poprzez negatywne oceny egzaminów "napędzali klientów kursantów" do PORD. W ośrodkach szkolenia natomiast kursant spotykał się z propozycją odpłatnego "załatwienia" egzaminu. Wówczas właściciel placówki przyjmował łapówkę, którą miał dostać egzaminator, a z niej kasował dla siebie prowizję w wysokości 10-15 proc. kwoty.

  Łapówki - w zależności od kategorii prawa jazdy - wynosiły od 1000 do 2500 zł. Co ciekawe, każdy z zatrzymanych egzaminatorów posiadał certyfikat ukończenia kursu specjalistycznego z zakresu przeciwdziałania zjawisku korupcji w ośrodkach egzaminowania kierowców.

  Także 140 kursantów usłyszało zarzuty. Im też, ale za wręczanie łapówek, grozi kara do ośmiu lat pozbawienia wolności. Zarzutów i zatrzymań może być znacznie więcej. Sprawa ma charakter rozwojowy. Wręczający łapówki mogą jednak jeszcze uniknąć kary. Policjanci apelują do osób, które po 1 lipca 2003 roku wręczyły łapówki w zamian za uzyskanie pozytywnego wyniku egzaminu na prawo jazdy i zdały swoje egzaminy w PORD w Gdańsku lub w Gdyni, aby zgłaszały się do najbliższych jednostek policji. Jako osoby zawiadamiające o popełnieniu przestępstwa, zanim jeszcze zebrane zostaną przeciwko nim dowody, unikną odpowiedzialności karnej. Będą musiały jednak złożyć zeznania i wskazać komu i kiedy wręczyły łapówkę.

  To nie jedyny przypadek korupcji w PORD w ostatnich latach. W 2004 roku funkcjonariusze zatrzymali kilka osób, podejrzanych o płatną protekcję, w tym kierownika ośrodka. Zarzuty postawiono także koordynatorowi egzaminatorów Wśród podejrzanych znaleźli się instruktorzy nauki jazdy, właściciele szkół nauki jazdy z różnych miejscowości województwa pomorskiego. Dwa lata później po kilkumiesięcznym śledztwie do aresztu trafił jeden z gdyńskich egzaminatorów, podejrzany o branie łapówek za zaliczenie egzaminu.
  1 »

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wszędzie to samo jest...

  7up (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 18

  W prywaciarskich szkołkach i egzaminach wewnętrzych jest TO SAMO i niewyłapiecie tych pajaców bo to bylo jest i bedzie... wszędzie. Proponuje przyjżec sie temu fajnemu ośrodkowi szkolenia co...rozwiń całość

  W prywaciarskich szkołkach i egzaminach wewnętrzych jest TO SAMO i niewyłapiecie tych pajaców bo to bylo jest i bedzie... wszędzie. Proponuje przyjżec sie temu fajnemu ośrodkowi szkolenia co działa w szkole Caonradinum... we Wrzeszczu w Gdańsku. 10 lat temu wciskali wielkie kartki 3x25 ( 3 x po 25 pytań = 75 pytań na teście wewnętrznym ) Mozna błyo zrobic 6 błędów max. Zdawałem moze 4 razy... i dałem sobie spokój. A za kazde podejscie sie płaciło 50 zł... I to wszytko rzekomo po to aby do wyzej wymienionego PORD nietrafiały " głąby ". Te wszystkie szkółki to banda złodziei i oszustów.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo