Ekspresówka jest potrzebna, ale... nikt jej nie chce

  Ekspresówka jest potrzebna, ale... nikt jej nie chce

  Alicja Zielińska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Trasa Kaszubska powinna zmienić swoją nazwę na Trasę Niezgody - mówią wzburzeni mieszkańcy Kowalewa, Jeleńskiej Huty i Miszewka. - To droga, która robi Kaszubom wiele krzywdy. Kaszubi są przywiązani do swojej ziemi, z której teraz zostaną wyrzuceni! Ta droga Kaszubów dzieli!
  Mieszkańcy głównie małych miejscowości, w pobliżu których ma przebiegać planowana Trasa Kaszubska, są zbulwersowani. Przyjęty pod koniec lat 70. wariant północny, zwany A - przez Chwaszczyno, Bojano, Koleczkowo, Szemud - w konsekwencji licznych protestów nie jest już jedynym rozpatrywanym. Drogowcy opracowali kolejne warianty - B, C - i planami drogi ekspresowej zostali "obdarowani" ci, którzy przed nią uciekli np. z Bojana do Miszewka.

  - Nikt nie konsultuje z nami zmian, o nich jesteśmy po prostu informowani, a terminy podjęcia ostatecznych decyzji są coraz bliższe - mówią rozgoryczeni mieszkańcy Kowalewa i Jeleńskiej Huty. - Nie zgadzamy się na nowy wariant trasy, gdyż będziemy mieli drogę szybkiego ruchu tuż pod oknami.

  Temat budowy Trasy Kaszubskiej co jakiś czas pojawia się na naszych łamach. Przypomniany w środę, 18 lutego, znów wywołał lawinę opinii. I mimo że rozmowy na temat przebiegu trasy nie zostały zakończone, mieszkańcy m.in. Miszewka i Kowalewa czują się oszukani.

  - Walczymy o około trzy km drogi przebiegającej przez Kowalewo i Jeleńską Hutę, która ma być drogą ekspresową - stwierdza jeden z czytelników, proszący o zachowanie anonimowości. - W jednym z wariantów przebiegała ona prawie 500 m od domostw. Aż tu nagle jest pod oknami.

  Drogowcy tłumaczyli, że zmiany były konieczne ze względu na przecięcie się S6 z energetyczną linią przemysłową. Zastanawiamy się, czy na tej drodze przeszkodą są nie słupy, ale działki prominentów. Oni najlepiej wiedzą, jak utworzyć lobby i spowodować przesunięcie trasy. W naszych okolicach ekspresówka jak kukułcze jajo wciąż jest przerzucana z miejsca na miejsce. My jednak tej wersji, pod naszymi domami, nie chcemy.

  - Nie protestowaliśmy przeciwko rozbudowie lotniska, ale poprowadzenie trasy S6 przez naszą wieś to już przesada - dodaje Halina S., mieszkanka Miszewka. - Dlaczego przeciwko wariantowi północnemu protestowali mieszkańcy Bojana i Szemudu, skoro nie są obciążeni ani lotniskiem, ani drogą krajową o tak dużym natężeniu ruchu? Gdzie tu logika? Gdzie równowaga?
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie budujcie się, nie wierzcie urzędnikom

  Marysia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  Wyprowadziam się z dzieckiem chorym na astmę z mieszkania przy ul.Morskiej w Gdyni na wieś pod las.Jeśli trasa pobiegnie w wariancie południowym, to będę miała ekspresówkę za oknem, a las...rozwiń całość

  Wyprowadziam się z dzieckiem chorym na astmę z mieszkania przy ul.Morskiej w Gdyni na wieś pod las.Jeśli trasa pobiegnie w wariancie południowym, to będę miała ekspresówkę za oknem, a las wytną.Ludzie!Ile ja się naszukałam działki i nachodziłam po urzędach.W plany zagospodarowania zaglądałam...A tam Trasa S-6 przez Szemud nakreślona była...I jak zwykle,KTOŚ się wybudował zbyt blisko korytarza drogi i teraz jej sobie nie życzy...A ukarani zostaną INNI ludzie.Nie budujcie się!Nie w naszym kraju.Nie wiecie, jaka niespodzianka może Was spotkać.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kowalewo

  xxx (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  Kupiłem działkę z zeszłym roku w Kowalewie z zamiarem budowy domu. Teraz okazuje się,że bede miał około 20m od działki drogę S6.Nie przekonują mnie żadne ekrany. Na zakup ziemi wziąłem kredyt a...rozwiń całość

  Kupiłem działkę z zeszłym roku w Kowalewie z zamiarem budowy domu. Teraz okazuje się,że bede miał około 20m od działki drogę S6.Nie przekonują mnie żadne ekrany. Na zakup ziemi wziąłem kredyt a teraz wymyślono sobie drogę.Widzę,że w końcu ktoś napisał że nie tylko Owczarnia czy Matarnia protestuje ale także Kowalewo i pobliskie wsie.W GDDKiA widzą tylko że są tam tylko grunty rolne i nic poza tym.Najlepsze z tego wszystkiego, że oszołomy z gminy Szemud m.in zastępca wójta jest za przebiegiem trasy kaszubskiej przez Kowalewo. Widziałem pismo jakie wysłał do GDDKiA.Takiemu czubowi to tylko można r...j obić.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo