Pekin wkrótce pójdzie pod młotek

  Pekin wkrótce pójdzie pod młotek

  Szymon Szadurski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Urząd Miasta w Gdyni zakończył przyjmowanie uwag do projektu planu zagospodarowania przestrzennego okolic Wzgórza Dreszera. Wnioski dla mieszkańców tego prywatnego gruntu są jednak niewesołe.
  Kilkuset lokatorów, mieszkających w domach wybudowanych na tzw. Pekinie, musi prawdopodobnie przyszykować się na rychłą przeprowadzkę. W miejsce obecnych zabudowań planowane jest bowiem wzniesienie osiedla mieszkaniowego. Projekt planu, który niemal na pewno zostanie zaakceptowany przez radnych miasta, zezwala na wybudowanie na wzgórzu nawet 15-piętrowych bloków.

  Mieszkańcy zdają sobie sprawę, że deweloper, chętny na taką inwestycję, na pewno się znajdzie, bo grunt jest niezwykle atrakcyjny.
  "Widok na morze i bliskość centrum miasta sprawia, że właściciele 5-hektarowego terenu planują sprzedać go za kwotę co najmniej kilku milionów złotych deweloperom. Mieszkańcy rozpoczęli więc protestacyjną akcję plakatową. Na plakatach, które zawisły na Grabówku, znalazły się informacje, że wybudowanie nowego osiedla mieszkaniowego w tej części miasta może spowodować zwiększenie hałasu, emisji spalin i wypadków drogowych.

  - Podczas niedawnej debaty w Urzędzie Miasta Gdyni usłyszeliśmy od urzędników, że jesteśmy praktycznie bezdomni - żali się Patryk Kamiński, mieszkaniec domu niedaleko ul. Orlicz-Dreszera i Kalksztajnów. - Ciągle dostajemy wezwania do opuszczenia gruntów. Dla wielu mieszkańców to dramat, bo oni nie mają dokąd pójść. Jarosław Białkowski, mecenas reprezentujący jednego z właścicieli terenu, który wytacza lokatorom z "Pekinu" sprawy sądowe, przekonuje jednak, że jego klient z większością najemców próbował porozumieć się polubownie, na korzystnych dla nich zasadach.

  - Osoby te w większości nie są jednak chętne do konstruktywnych rozmów, bardzo często nie odbierają nawet listów poleconych, wysyłanych przez moją kancelarię - mówi Białkowski. - Żadne rozwiązania siłowe, grodzenie terenu i niszczenie ich domów spychaczami nie wchodzą oczywiście w grę, ludzie ci jednak muszą mieć świadomość, że nie posiadają obecnie tytułu prawnego do zajmowanych posesji. Może więc zdarzyć się, że sądowe pozwy o opuszczenie terenu, które hurtowo wygrywamy, pociągną za sobą skuteczne eksmisje.

  Niekorzystny dla mieszkańców dokument, który spowoduje wzrost wartości gruntów na Wzgórzu Dreszera, przegłosowany ma zostać jeszcze przed wakacjami.

  - Projekt planu zagospodarowania przestrzennego okolic ul. Orlicz-Dreszera i Kalksztajnów przedstawiony może zostać Radzie Miasta Gdyni pod głosowanie najwcześniej w marcu lub kwietniu - mówi Marek Karzyński, dyrektor Biura Planowania Przestrzennego w Gdyni.

  Gdyńscy urzędnicy dodają, że większości lokatorów z "Pekinu" przysługiwać będą mieszkania socjalne, dlatego nie dojdzie do eksmisji na bruk. - Będziemy monitorować sytuację - mówi Bogusław Stasiak, wiceprezydent Gdyni.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pekin

  adi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  mieszkania socialne bez lazienki albo gazu to jakas kpina na dreszera mam normalne warunki a co proponuje urzad to sa jaja mam male dziecko a urzad proponuje tak zwane mieszkanie bez lazienki mamy...rozwiń całość

  mieszkania socialne bez lazienki albo gazu to jakas kpina na dreszera mam normalne warunki a co proponuje urzad to sa jaja mam male dziecko a urzad proponuje tak zwane mieszkanie bez lazienki mamy 21 wiek a nie sredniowieczezwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pekin

  adam (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  racja tez mam male dziecko ogladalem te niby mieszkania tragedia asz wstyd nazwac sie gdynianinem a pozatym pijak dostanie mieszkanie komunalne a normalna rodzina socjalne mieszkania na okrzei sa...rozwiń całość

  racja tez mam male dziecko ogladalem te niby mieszkania tragedia asz wstyd nazwac sie gdynianinem a pozatym pijak dostanie mieszkanie komunalne a normalna rodzina socjalne mieszkania na okrzei sa dla wybranych wiekszosci patologi a pozadni jakes klitki bez lazienki tak mi zaproponowali odmowilem pani ktora ogladala moje mieszkanie napisala czyste zadbane a zaproponowali ponizej krytyki zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo