Podwodna eksplozja pod kontrolą Marynarki

  Podwodna eksplozja pod kontrolą Marynarki

  Krzysztof Miśdzioł, Roman Kościelniak, Kazimierz Netka

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Bomby głębinowe znajdujące się na zatopionym niemieckim okręcie z czasów drugiej wojny światowej zdetonowano w czwartek na Zatoce Gdańskiej w pobliżu Helu. O godz. 14.30, w odległości około kilometra od portu rybackiego, wzniosła się wysoka na kilkanaście metrów fontanna wody.
  To właśnie była podwodna eksplozja, której skutki odczuto też na brzegu. Ci, którzy ją obserwowali, twierdzili bowiem, że czują drgania ziemi.

  - Wokół Helu znajduje się sporo wraków z czasów drugiej wojny światowej - mówi Bronisław Maciejewski, zajmujący się zarządzaniem kryzysowym i obroną cywilną w helskim magistracie. - Bomby znaleziono wewnątrz niemieckiego kutra przerobionego na kanonierkę - ścigacza okrętów podwodnych UJ 301.


  Operacja prowadzona przez Marynarkę Wojenną przygotowywana była od wielu miesięcy. Wczoraj płetwonurkowie zeszli pod wodę i zamontowali ładunki wybuchowe we wraku. Wszystko zaczęło się bladym świtem.

  - Najpierw nasze jednostki przepłoszyły z tego rejonu akwenu ssaki morskie - powiedział nam wczoraj komandor porucznik Bartosz Zajda z biura prasowego Marynarki Wojennej. - Planując operację, ściśle współpracowaliśmy ze Stacją Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego i jej szefem, profesorem Krzysztofem Skórą. Chodziło o to, aby eksplozja nie zaszkodziła przyrodzie.

  - Dzięki umiejętnościom Marynarki Wojennej, udało się uchronić stworzenia morskie, a także urządzenia zainstalowane przez naukowców, a jednocześnie usunąć to, co zagrażało bezpieczeństwu powszechnemu ludzi - podkreśla dobrą współpracę z marynarzami Joanna Jarosik, pomorski wojewódzki konserwator przyrody.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo