Sobota
  22.10.2016

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Psychiatria pęka w szwach

  Psychiatria pęka w szwach

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Oddziały psychiatryczne na Pomorzu pękają w szwach! W czwartek w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym na gdańskim Srebrzysku aż 20 pacjentów położono na tzw. dostawkach wciskanych do sal, a gdy nie było takiej możliwości - ustawianych na korytarzach.
  Dzień wcześniej na dostawkach leżało aż 30 ciężko chorych ludzi, m.in. z poważnymi psychozami.

  - Sytuacja jest bardzo trudna - przyznaje dr Leszek Trojanowski, dyrektor placówki. - Szpital na 335 łóżek leczy co najmniej 350 osób. Szczególnie ciężko jest popołudniami, gdy na dwie dyżurujące pielęgniarki przypada ponad czterdziestu pacjentów. Musieliśmy zorganizować dyżury "lotnego zespołu interwencyjnego". To dwóch silnych panów pod telefonem, biegających od oddziału do oddziału i pomagających w uspokojeniu niektórych chorych.

  Według prof. Zbigniewa Nowickiego, wojewódzkiego konsultanta ds. psychiatrii, na Pomorzu podobny problem dotyczy praktycznie wszystkich 11 placówek, przyjmujących chorych psychicznie.
  Niektórzy mówią wręcz o epidemii chorób psychicznych. Na 100 tysięcy statystycznych Polaków przypada ok. 3600 chorych z zaburzeniami psychicznymi. Na Pomorzu wskaźnik ten sięga ponad 43oo chorych.

  - Nadchodzący kryzys może przynieść nam dalszy wzrost zachorowań - twierdzi dr Blanka Brancewicz, która opracowywała prezentację "działki" psychiatrycznej Programu Zdrowie dla Pomorzan. - Wiele jest przyczyn występowania chorób psychicznych, wśród nich niebagatelną rolę pełnią bezrobocie, bieda, stres.

  Poważnym problemem w tej sytuacji jest nie tylko brak szpitalnych łóżek. Wobec niedostatecznej opieki ambulatoryjnej, często leczenie chorego zaczyna się i kończy w szpitalu.

  - Lekarstwa w szpitalu są za darmo, chory nie robi rodzinie kłopotów - mówią psychiatrzy. - Tymczasem o wiele tańsze i bardziej efektywne jest wykorzystanie zespołu opieki środowiskowej, który odwiedza chorego w domu. Lekarz, pielęgniarka, pracownik socjalny co najmniej raz w tygodniu składają takie wizyty.

  W Gdańsku działa zaledwie jeden zespół opieki środowiskowej z NZOZ "Opti-Med", który ma pod opieką od 90 do 120 chorych. W mieście wielkości Gdańska powinno być jeszcze 9 takich zespołów.
  - Pacjent pozbawiony stałej opieki może stać się groźny dla siebie i otoczenia - tłumaczy dr Leszek Trojanowski. - Karetki przywożą do nas chorych nie tylko z Trójmiasta. I chociaż regularnie melduję lekarzowi koordynatorowi województwa, że brakuje łóżek, nie mam prawa odesłać pacjenta bez badania.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo