Sobota
  22.10.2016

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Gniew mundurowych

  Gniew mundurowych

  R.Kiewlicz, J. Klein

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Zapowiedziana przez rząd reforma ustawy o emeryturach mundurowych i ogromne cięcia w budżetach służb mundurowych oburzyła funkcjonariuszy. 3 tysiące policjantów, strażaków, przedstawicieli Straży Granicznej i Służby Więziennej wyposażonych w trąbki, gwizdki i petardy protestowało w czwartek przed Urzędem Wojewódzkim w Gdańsku.
  - Złodzieje, złodzieje - krzyczeli wzburzeni mundurowi, trzymając transparenty z hasłami: "Schetynę uszczęśliwimy, jeśli kitę odwalimy", "Hulajnogi do służby dla policji, bo taniej". Na pikietę przyjechali nie tylko funkcjonariusze z Pomorza, ale też ze wszystkich ościennych województw, a nawet z Białegostoku i Poznania.

  Sprzed urzędu przeszli pod pomnik Poległych Stoczniowców, przez co na kilkadziesiąt minut sparaliżowali centrum miasta.
  - Jak rząd jest taki mądry, to niech sam wyjdzie na patrol lub pojedzie do pożaru za takie marne pieniądze - mówił jeden z protestujących policjantów. - Teraz chce nam nawet zabrać wcześniejsze emerytury. Nie pozwolimy na to.

  Mundurowi twierdzą, że nikt z nich nie chce przechodzić na emeryturę po 15 latach służby. Tym bardziej że ta wynosi jedynie 900 złotych. Wcześniejsza emerytura jest prawem nabytym i rekompensuje im niskie zarobki [np. policjant z kilkuletnim stażem zarabia ok. 2 tys. zł netto - red.].
  - Składaliśmy państwu polskiemu ślubowanie. Służba dla niego i ochrona obywateli jest dla nas największą wartością - przekonywał Józef Partyka, przewodniczący NSZZ Policjantów w województwie pomorskim.

  - Rząd jednak nie wywiązuje się ze swoich obowiązków wobec nas, dodatkowo chce nas skłócić ze społeczeństwem, przedstawiając w mediach nieprawdziwy wizerunek służb mundurowych. Nikt nie mówi o tym, jak ciężka jest nasza praca, jakie podejmujemy ryzyko.

  A przed skutkami reformy ustawy ostrzegł Mirosław Chojak, st. chorąży sztabowy Straży Granicznej: - Jeśli wcześniejsze emerytury zostaną nam odebrane, wielu młodych funkcjonariuszy odejdzie ze służby. Funkcjonariusze złożyli na ręce wojewody pomorskiego Romana Zaborowskiego list do premiera Donalda Tuska ze swoimi żądaniami.

  - Niezwłocznie przekażę list premierowi - obiecał wojewoda i jednocześnie zapewnił, że prace nad ustawą nie ruszą, dopóki rząd nie zapozna się ze stanowiskiem służb mundurowych i wszystkich zainteresowanych. - Poinformował mnie o tym w rozmowie telefonicznej wiceminister Adam Rapacki - przyznał wojewoda.

  O co walczą
  Funkcjonariusze mundurowi walczą przede wszystkim o zachowanie praw emerytalnych.
  Obecnie mogą przejść na emeryturę po 15 latach służby. Wysokość emerytury wynosi jednak 40 proc. podstawy uposażenia (czyli ok 900 zł). Przygotowywany przez MSWiA projekt ustawy zakłada, że prawo do emerytury mają nabywać funkcjonariusze, którzy ukończyli 55 lat i przepracowali w służbie co najmniej 25 lat.

  Mundurowi twierdzą, że granica wieku emerytalnego 15 lat stanowiła niewielką rekompensatę za codzienną dyspozycyjność, narażanie życia i zdrowia, stosunkowo niskie uposażenie czy pracę w warunkach socjalnych niekiedy uwłaczających godności urzędu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  protest

  Agit (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

  o i owszem, to f-sz więziennictwa

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  1. to chyba bardziej jest wskazujący palec :)

  steeleye (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  2. to jest funkcjonariusz SŁUŻBY WIĘZIENNEJ - jedziecie po Policji nawet nie wiedząc jak wygląda policjant. To się nazywa wdzięczne społeczeństwo

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  odp

  sasasa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

  Jak na policjanta zachowanie widać nie bardzo z tym środkowym palcem .Wstyd Panie policjancie oj wstyd.


  T nie policjant kolego tylko Strażnik Więzienny( i ma całkowitą rację )

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  palec

  marek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

  Jak na policjanta zachowanie widać nie bardzo z tym środkowym palcem .Wstyd Panie policjancie oj wstyd.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prawda, cała prawda, ...

  niebieski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

  Obecnie mogą przejść na emeryturę po 15 latach służby.

  Obecnie po 15 latach służby "wchodzimy do systemu emerytur mundurowych". Przez 15 lat nasz pracodawca RP nie odprowadzała składek do ZUS i...rozwiń całość

  Obecnie mogą przejść na emeryturę po 15 latach służby.

  Obecnie po 15 latach służby "wchodzimy do systemu emerytur mundurowych". Przez 15 lat nasz pracodawca RP nie odprowadzała składek do ZUS i dlatego też odejscie przed przepracowaniem tego okrsu oznacza pracę od nowa.
  Proszę osbie zadac pytanie czy warto tak ryzykować? kto z czytajacych zgodzi sie na tlie rowiązanie. kto podpisze cyrograf na 25 lat słuzby? a co sie stanie jeśli wcześniej bedziesz miał dość ogladania zbrodni i nieszczęść ludzi? zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo