PIP ukarała wójta Lipnicy. Teraz zabiera się za kolejne...

  PIP ukarała wójta Lipnicy. Teraz zabiera się za kolejne samorządy

  Marcin Pacyno

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Wójt Lipnicy Rafał Narloch dostał mandat za nieprawidłowości przy zatrudnianiu pracowników. Niedomagania lipnickiego samorządu ujawniła Państwowa Inspekcja Pracy. Wójt zapowiada złożenie odwołania, więc sprawa skończy się w sądzie. To już drugi ukarany samorząd w powiecie bytowskim.
  PIP zapowiada złożenie kolejnych wizyt w gminach. Na celowniku znalazło się już Parchowo, a wcześniej ukarano wójta Czarnej Dąbrówki.

  Kontrola w Urzędzie Gminy w Lipnicy trwała dwa miesiące i zakończyła się pod koniec stycznia. Inspektorzy wykryli sporo nieprawidłowości.

  - Okazało się, że nie robiono szkoleń BHP dla niektórych pracowników urzędu. Szkoleni nie byli również ludzie zatrudniani w ramach prac społecznie użytecznych i skazani przez sądy grodzkie - wylicza Roman Giedrojć, kierownik PIP w Słupsku. - Skazani odrabiający zasądzone godziny nie otrzymywali również odzieży roboczej, a osoba nadzorująca ich pracę nie miała dodatkowego wynagrodzenia.
  Poza tym pięciu pracowników samorządowych w 2007 roku nie wykorzystało urlopów wypoczynkowych. W związku z tym postawiliśmy wójtowi zarzuty, ale on odwołał się do sądu grodzkiego, który wymierzy teraz wysokość mandatu.

  Wójt Rafał Narloch na razie nie chce komentować wyników kontroli. - Jeszcze nie otrzymałem zaleceń pokontrolnych - zastrzega. - Dopiero gdy je będę miał w ręku, sprawa zostanie dla mnie wyjaśniona - podkreśla Narloch, który chciał utajnienia protokołu pokontrolnego, ale inspektorzy pracy odmówili.

  Państwowa Inspekcja Pracy chciała sprawdzić Lipnicę również pod kątem nierównego traktowania pracowników oczyszczalni ścieków. Taki sygnał trafił do opinii publicznej kilka miesięcy temu. - Powodem naszych obaw jest niepokojąco niski wymiar płac przy nierównym traktowaniu pracowników. Otóż nowo przyjmowani pracownicy otrzymują o wiele wyższe wynagrodzenia niż my, pracownicy z wieloletnim stażem - pisali ludzie w specjalnym liście do wójta, który został później podany przez nich do publicznej wiadomości.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo