25.10.2016
  Wtorek

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Turyści z Polski mogą być ratunkiem dla Pomorza

  Turyści z Polski mogą być ratunkiem dla Pomorza

  Jacek Klein

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Tegoroczny sezon letni ma być dużo lepszy niż ubiegłoroczny. Na to przynajmniej liczą lokalne władze samorządowe. Pomorze czekają dwie światowej rangi rocznice, które gwarantują silną promocję w mediach - 70-lecie zakończenia II wojny światowej oraz 20-lecie obalenia komunizmu w Polsce.
  Turystów, nie tylko zagranicznych, ale i krajowych, na Pomorze przyciągnąć ma przede wszystkim tani złoty. - Prognozy takie oparte są na rosnącym kursie euro, dzięki czemu pobyt w Polsce stał się relatywnie tani - mówi Aleksander Janiak z Polskiej Izby Turystyki.

  - Jest jednak kilka czynników, które mogą przyhamować napływ turystów. Pierwszy to kryzys gospodarczy. W czasie pogorszenia sytuacji ekonomicznej turyści zagraniczni skrupulatniej liczą pieniądze i odpoczynek letni nie jest już dla nich priorytetowy. Odkładają wojaże na lepsze czasy.
  Wiele zależeć będzie też od tego, czy tanie linie lotnicze utrzymają połączenia z Gdańskiem.

  Pod tym względem nie jest najlepiej. W ciągu ostatnich tygodni kilka połączeń z europejskimi miastami zostało zawieszonych z powodu drożejącego paliwa i małego obłożenia pasażerami. Turystyka zagraniczna na Pomorzu oparta jest tymczasem na krótkich wypadach weekendowych.

  - To ile gości zagranicznych nas odwiedzi, zależy także od akcji promocyjnej - dodaje Janiak. - Pod tym względem jest dobrze. Oferta dla zagranicznych turystów jest przygotowana na wysokim poziomie i nowocześnie, zwłaszcza w krajach skandynawskich i Wielkiej Brytanii. 10 marca rozpoczynają się największe targi turystyczne w Berlinie. Pomorze zaprezentuje się na nich w bardzo atrakcyjny sposób. Gdyby nie kryzys, moglibyśmy spodziewać się prawdziwego zalewu gości z Europy. Najlepszym barometrem jest liczba składanych rezerwacji w hotelach.

  W nich jednak ożywienia nie widać. W hotelu Hanza w Gdańsku liczba rezerwacji na sezon letni utrzymuje się na takim samym poziomie jak w ubiegłym roku. Podobnie jest w Heveliusie. - Obecnie trudno coś prognozować. Rezerwacji jest mniej więcej tyle samo. Jaki będzie ten rok, okaże się na przełomie kwietnia i maja, kiedy napływa najwięcej zgłoszeń - powiedział Grzegorz Zawiasa z biura rezerwacji hotelu Mercure Hevelius.

  Oczekuje się, że zamiast zagranicznych turystów więcej może być gości krajowych. W ubiegłym roku o ponad 20 proc. wzrosła liczba wyjazdów zagranicznych, na czym ucierpiał krajowy przemysł turystyczny. W tym roku Polacy nie będą prawdopodobnie już tak chętnie wyjeżdżać za granicę. Wojaże do ciepłych krajów nie są już tak atrakcyjne. Z powodu drożejącego euro wycieczki kosztują średnio o 10-20 proc. więcej, a niektóre oferty nawet o 50 proc. Do wyjazdów zagranicznych mogą zniechęcić także praktyki stosowane przez biura podróży. Coraz częściej żądają one dopłat kursowych do wcześniej zawartych umów.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo