25.10.2016
  Wtorek

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Gdański IPN wymawia pracę

  Gdański IPN wymawia pracę

  Dorota Abramowicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Instytut Pamięci Narodowej po latach "tłustych" czeka zaciskanie pasa. Oszczędności mają m.in. polegać na zwalnianiu pracowników. Obecnie - jak powiedział nam rzecznik gdańskiego oddziału IPN Adam Chmielecki - w Trójmieście i bydgoskiej delegaturze zatrudnionych jest ok. 180 osób. Według naszych nieoficjalnych ustaleń, średnia płaca wynosi ok. 4 tys. zł brutto.
  - W ciągu ostatnich lat, pod kierownictwem obecnego szefa dr. Mirosława Golona, zatrudnienie wzrosło o kilkadziesiąt osób - twierdzi jeden z naszych rozmówców. - Wyraźnie przeinwestowano w etatach. Wśród nowych pracowników znalazł się m.in. katecheta, który w podaniu o pracę napisał, że instytutowi "przyda się każda para oczu", i osoba przedstawiająca się jako "specjalista od spraw cyrkowych" po archiwistyce.

  Ekipę wymieniano na różnych szczeblach, począwszy od sprzątaczki.
  Jednak wśród tych, którzy odeszli, odchodzą lub mają odejść (niektórzy "na własną prośbę"), niewielu jest ludzi z ostatniego naboru. To przeważnie stara kadra z wieloletnim stażem - historycy, pracownicy archiwum, administracji i ochrony. Tych ostatnich ma zastąpić aparatura alarmowa. A co z pozostałymi?

  - Odchodzi np. inspektor, który pracował nienagannie przez 9 lat - tłumaczy proszący o niepodawanie nazwiska pracownik IPN. - Teraz firma jeszcze zapłaci mu z 9 tysięcy złotych trzymiesięcznej odprawy. I jakie tu oszczędności, skoro pozostawiono w pracy ludzi zatrudnionych na czas określony, którym odprawy nie przysługują?

  W gdańskim IPN nie pracują już od dawna historycy o znanych nazwiskach. Ostatnim głośnym pożegnaniem była rezygnacja Sławomira Cenckiewicza, który - jak twierdził - chciał w ten sposób zaprotestować przeciw okrojeniu budżetu IPN. Wcześniej, w atmosferze konfliktu z Cenckiewiczem, odszedł dr Piotr Niwiński, uczeń prof. Tomasza Strzembosza, znawca historii Armii Krajowej. W IPN nie pracuje już także dr Janusz Marszalec, który ostatecznie wszedł w skład zespołu tworzącego koncepcję Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo