27.10.2016
  Czwartek

  O czym piszemy na plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń
  27.10.2016
  Zwiń

  Za krzywdę w czasie stanu wojennego

  Za krzywdę w czasie stanu wojennego

  Tomasz Turczyn

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Leszek Matulka, były działacz Solidarności ze Sławna, domaga się od Skarbu Państwa 25 tys. zł zadośćuczynienia za doznaną krzywdę w czasie stanu wojennego.
  Sławnianin przegrał rozprawę w Koszalińskim Sądzie Okręgowym, ale nie poddał się i przy pomocy adwokata odwołał się od niekorzystnego orzeczenia. Sąd Apelacyjny w Szczecinie wyznaczył termin powtórnego rozpatrzenia sprawy na 12 marca.

  - To dla mnie ogromny sukces - stwierdza Matulka. - Zdaję sobie sprawę, że o zmianę wyroku będzie trudno, ale będziemy starali się dowieść, że moje wezwanie z początku listopada 1982 roku do odbycia służby wojskowej w rezerwie i trafienie na poligon wodny Jednostki Wojskowej numer 1636 w Chełmnie było represjonowaniem.
  Wraz ze mną było takich samych jak ja 300 działaczy solidarnościowych z całego kraju i przebywaliśmy tam do 2 lutego 1983 roku. Matulka wyjaśnia, że nie otrzymali tam broni, a jedynie ćwiczyli musztrę i większość czasu spędzali na bezsensownej pracy, takiej jak kopanie dołów, czy budowa schronu przeciwatomowego z gałęzi.

  W końcowej mowie w sądzie koszalińskim sławnianin usłyszał, że odszkodowanie i zadośćuczynienie nie należą mu się, bo takie są aktualnie przepisy prawne.

  - Nie zgadzam się z tym. Mimo że nie mam statusu osoby internowanej ani nie byłem karany więzieniem w czasie stanu wojennego, to pobyt w Chełmnie także był formą represji - uważa Leszek Matulka. - Sąd pierwszej instancji potraktował moją sprawę, mówiąc wprost, najprościej jak mógł. Natomiast ustawodawca pozostawił pewien margines swobody w interpretacji krzywd wyrządzonych w czasie stanu wojennego. Liczę, że Sąd Apelacyjny w Szczecinie to uwzględni.

  Oprócz tego mieszkaniec Sławna stara się wyjaśnić, czy należy się mu status osoby internowanej, czy też nie. Bo dysponuje dwoma sprzecznymi zaświadczeniami w tej sprawie z Instytutu Pamięci Narodowej. Jak na razie IPN nie ustosunkował się do tej kwestii.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo