Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Orliki potknęły się o kryzys

Wojciech Piepiorka
Samorządy, które już zbudowały orliki, mają niewielkie szanse na kolejne boiska
Samorządy, które już zbudowały orliki, mają niewielkie szanse na kolejne boiska Wojciech Piepiorka
W 2009 roku liczba boisk zbudowanych na Pomorzu w ramach programu "Moje Boisko - Orlik 2012" przekroczy setkę. W 2008 roku zbudowanych zostało ich 41, 33 są w trakcie realizacji, a w tym roku mają powstać kolejne. Swoje wnioski, łącznie na 49 boisk, zgłosiło 47 samorządów.

Problem jednak w tym, że nie dla wszystkich wystarczy pieniędzy. Wśród samorządów, które zgłosiły swój akces na 2009 rok, jest 25 tych, które Orlika już mają. To one prawdopodobnie będą musiały obejść się smakiem. Po 333 tys. zł z Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Urzędu Marszałkowskiego mają dostać w pierwszej kolejności te samorządy, które orlika jeszcze nie mają. Na liście potencjalnie odrzuconych wniosków jest m.in. ten z Chojnic, gdzie już istnieje orlik (na stadionie Kolejarza), a teraz chcą pobudować kolejne boisko - prawdopodobnie na Osiedlu Kolejarzy. Samorządowcy są poirytowani...

- Takie kryterium jest chore - mówi burmistrz Arseniusz Finster. - Dlaczego mamy cierpieć za to, że zrobiliśmy orlika i chcemy do końca trwania programu budować jednego rocznie? Kiepski to program, skoro na początku obiecywano, że dwie trzecie wartości boisk dostaną od państwa wszystkie samorządy, które znajdą u siebie 333 tys. zł, a teraz mówi się, że nie ma pieniędzy.
Orlika ma też w Dębnicy gmina Człuchów, a kolejne boisko chce budować, wraz ze starostwem powiatowym, w miejscowości Wierzchowo Dworzec.

- Będziemy zawiedzeni, jeśli okaże się, że zabraknie dla nas pieniędzy, bo orlik w Wierz-chowie jest potrzebny - mówi Andrzej Bachan, przewodniczący Rady Gminy w Człuchowie. - Boiska chcemy zbudować przy szkole podstawowej.

A wszystko przez kryzys. Ministerstwo Sportu, podobnie jak inne resorty, musi oszczędzać. Kontynuacja programu budowy orlików pozostała co prawda zadaniem priorytetowym w budżecie na 2009 rok, ale...

- Decyzja, ile boisk zbudujemy, zapadnie na początku marca podczas sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego - mówi Maciej Kowalczyk, zastępca dyrektora Departamentu Edukacji i Sportu w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku. - Niezagrożonych jest 30 orlików. Na razie jesteśmy na etapie weryfikacji wniosków.

Oni chcą budować orliki

Lista pomorskich samorządów, które mają już boiska z programu Orlik 2012 i teraz chcą budować kolejne: gmina Malbork, gmina Kobylnica, powiat malborski, gmina Człuchów, gmina Łęczyce, gmina Gniewino, gmina Puck, miasto i gmina Bytów, Kwidzyn, Ustka, Lębork, Wejherowo, gmina Stary Dzierzgoń, Kartuzy, gmina Wejherowo, gmina Stężyca, gmina Zblewo, Rumia, powiat gdański, Gdańsk (trzy orliki), Starogard Gdański, gmina Studzienice, Tczew, gmina Luzino, Chojnice.

Na liście samorządów, które chcą budować pierwsze boiska w ramach programu Orlik 2012, są: powiat tczewski, gmina Pszczółki, gmina Wicko, gmina Borzytuchom, gmina Pruszcz Gdański, miasto i gmina Pelplin, gmina Sulęczyno, gmina Nowy Dwór Gdański, gmina Subkowy, powiat kwidzyński, Władysławowo, gmina Sierakowice, gmina Linia, gmina Kolbudy, Pruszcz Gdański, gmina Czarne, powiat pucki, gmina Karsin, powiat bytowski, powiat nowodworski, gmina Chojnice, miasto i gmina Gniew.
(WUPE)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki