25.10.2016
  Wtorek

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Dzięki Euro zażegnamy ryzyko awarii?

  Dzięki Euro zażegnamy ryzyko awarii?

  Kazimierz Netka

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Wiele wskazuje na to, że dzięki Euro 2012 zażegnane będzie niebezpieczeństwo zaistnienia w Gdańsku awarii energetycznej o znacznych rozmiarach.
  Stanie się tak, gdy projekt dodatkowego przyłączenia miasta do krajowej sieci energetycznej zostanie uznany za przedsięwzięcie ważne dla zapewnienia sprawnego zorganizowania rozgrywek w Gdańsku. O to chce zabiegać wojewoda pomorski Roman Zaborowski.

  Przyspieszenie takich inwestycji jest możliwe na podstawie rozporządzenia w sprawie Euro 2012, dotyczącego wykazu najważniejszych dla tego wydarzenia przedsięwzięć. Ma być ono znowelizowane, jest więc szansa na umieszczenie w tym wykazie przyłącza w Leźnie.

  Dotychczasowe starania o połączenie linii 400 i 220 kilowoltów w Leźnie, trwające od 2006 roku, nic nie dały. Gdyby doszło do awarii linii przesyłowych, w Gdańsku zapanowałyby ciemności. Prąd wysokiego napięcia dopływa do miasta tylko z jednej strony. Zasilanie powinno być zaś z kilku kierunków.

  - Prawie wszystkie obiekty, niezbędne do dokonania podłączenia w Leźnie, są już gotowe - mówi Stefania Kasprzyk, prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych Operator SA. - Wystarczy zbudować linię przesyłową długości około 700 metrów, by spiąć Gdańsk z resztą kraju. Trzeba postawić jeden słup, jednak na prywatnej działce. Kontakt z przebywającym za granicą właścicielem tej nieruchomości jest prawie niemożliwy. Nie można dostarczyć mu wezwania na rozprawy sądowe dotyczące zawarcia ugody lub wywłaszczenia.

  Dlatego cała nadzieja w staraniach wojewody Romana Zaborowskiego. Tymczasem sygnały o obawach związanych z niedostatecznymi gwarancjami dostaw energii napływają też z innych części Pomorskiego, m.in. z okolic Tczewa, Słupska, Redzikowa, z Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Linie przesyłowe także są tam stare i powinny być wyremontowane.

  - Modernizacji wymagają odcinki np. Gdańsk - Kościerzyna, Gdańsk Błonia - Maćkowy - Pruszcz Gdański, Gdańsk Błonia - Elbląg, Słupsk - Bytów - Żydowo, Słupsk - Żydowo - wylicza Krzysztof Peretko, zastępca dyrektora Departamentu w Enerdze Operator SA.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo