Sobota
  22.10.2016

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Debata o kolei w naszej redakcji

  Debata o kolei w naszej redakcji

  Paweł Rydzyński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  "Koniec monopolu PKP. Czy wprowadzenie konkurencji na pomorskich torach pozwoli na reaktywację zamkniętych linii?". Pod takim hasłem w czwartek, 19 lutego, odbędzie się w gdańskiej redakcji "Polski Dziennika Bałtyckiego" debata o przyszłości kolei w naszym regionie.
  Zdecydowaliśmy się na zorganizowanie dyskusji właśnie teraz, gdyż sytuacja w kolejowych przewozach pasażerskich, nie tylko zresztą na Pomorzu, już dawno nie była tak dynamiczna. Pod koniec 2008 r. samorządy stały się właścicielami spółki PKP Przewozy Regionalne, do której województwa rokrocznie dokładają po kilkadziesiąt milionów złotych.

  Większą rolę niż dawniej pełni spółka PKP Intercity, która przejęła od PKP PR pociągi pospieszne.
  Na Pomorzu na przejęcie przez samorząd czeka też SKM, a na dodatek władze województwa wprowadzają do gry na rynku kolejowym nowego gracza. 1 marca przewozy na linii Malbork - Kwidzyn - Grudziądz rozpocznie prywatny przewoźnik PCC Rail/Arriva.

  Udział w debacie potwierdzili już Stanisław Lamczyk, poseł, Mieczysław Struk, wicemarszałek woj. pomorskiego, Antoni Szczyt, nowy dyrektor Departamentu Infrastruktury w Pomorskim Urzędzie Marszałkowskim, Stanisław Kądziela, szef Pomorskiego Zakładu PKP Przewozów Regionalnych, Andrzej Osipów, prezes SKM, Damian Grabowski, wiceprezes i dyrektor handlowy Arriva PCC, Marcin Wołek z Uniwersytetu Gdańskiego, Piotr Skiba, gdański radny, Leszek Lewiński, wiceszef Zakładu Linii Kolejowych w Gdyni oraz Bartłomiej Buczek, dyrektor Zakładu Północnego PKP Intercity.

  - Ta debata to świetny pomysł w idealnym czasie - przyznaje Marcin Wołek.

  Postaramy się znaleźć odpowiedź, czy pojawienie się konkurencji podniesie jakość usług i obniży koszty. Zapytamy m.in. o plany remontów torów i dworców, a także o to, jaka kolej - państwowa, samorządowa czy prywatna - jest najlepsza. Spytamy, czy pasażerowie mają się w najbliższym czasie przygotowywać na radykalne zmiany w rozkładzie. Sprawdzimy, jak przebiegają przygotowania do budowy Trójmiejskiej Kolei Metropolitalnej.

  W dyskusji nie może zabraknąć głosu pasażerów. Propozycje pytań na debatę prosimy przysyłać na adres p.rydzynski@prasa.gda.pl. Można też dzwonić pod nr 058 3003 367.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zapis debaty

  rer5rp (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 18

  Czy będzie dostępny w Internecie na żywo albo w formie zapisu?
  Pozdrawiam.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo